نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
افزایش شدید درخواست مشاوره روحی و روانی در دانشگاه‌های آمریکا
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹

درخواست برگزاری جلسات مشاوره روحی و روانی به صورت انفرادی‌ در بین دانشجویان آمریکایی افزایش یافته است.

 
علت شیوع بیشتر اوتیسم در بین مردان
۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۹

طبق نتایج یک تحقیق جدید، تفاوت های ساختاری در مغز مردان ممکن است توضیح دهنده علت شیوع بیشتر بیماری اوتیسم در مردان بیش از زنان باشد.

 
تماشای فیلم‌های ترسناک برای مغز مفید است
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۳

محققان دریافتند تماشای فیلم‌های ترسناک به شناسایی پردازش مغز در اضطراب و ترس کمک می‌کند.

 
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵

شب‌ادراری در کودکان ارتباط قابل توجهی با نوزاد تازه متولد شده در خانواده دارد.

 
عوارض زایمان کودک را در معرض ریسک ابتلا به اوتیسم قرار می دهد
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۲

یافته های محققان نشان می دهد کودکانی که بلافاصله قبل یا در طول زایمان در معرض مشکلات زایمان قرار می گیرند در معرض احتمال بالای ابتلا به اوتیسم قرار دارند.

 
ریشه اختلالات روانی در شکل‌گیری غیر عادی جمجمه
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸

افرادی که دارای پوسته و قشر جمجمه سخت، حجم مغز و آهیانه های کوچک و نیز آب مغزی کمی بودند، بیشتر دچار رفتارهای پرخاشگرانه، خشونت آمیز و ابتلا به بیماری های اعصاب و روان می‌شدند.

 
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۰۲

محققان طی یک پژوهش جدید کشف کردند که برای ارتقای مهارت‌های زبانی کودکان، بهتر است اجازه دهیم که آنها چند ساعت در طول روز را به استراحت و خواب بگذرانند.

 
نگهداری 2200 بیمار روانی مزمن در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹

مدیرکل بهزیستی استان تهران از نگهداری 2200 بیمار روانی مزمن در مراکز شبانه روزی و 110 بیمار روانی مزمن در مراکز روزانه این سازمان در استان تهران خبر داد.

 
درمانگر مشکلات جنسي کيست؟!
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵

اختلالات جنسی امروزه یکی از مشکلات زوج ها و بویژه همسران جوان است که بر اساس آمار عامل نیمی از طلاق ها را نیز تشکیل می دهد . اما برای درمان این اختلالات باید به چه کسی و کجا مراجعه کرد ؟

 
فرار اورژانس از خدمت‌رسانی به بیماران روانی
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: یک بیمار روانی برای بستری در بیمارستان باید پارتی داشته باشد و بیمه پوشش نمی‌دهد؛ در وزارت بهداشت و رفاه مقاومت‌هایی می‌شود و حتی اورژانس از خدمت‌رسانی به این افراد طفره می‌رود.

 
برنامه جدید آموزشی رشته روان شناسی بالینی تدوین شد
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۸

پیش نویس برنامه جدید آموزشی رشته روانشناسی بالینی با اتفاق نظر اعضای کارگروه مشترک در خصوص دروس پیشنهادی، تعداد واحدهای درسی و عملی و با رویکرد آموزشی در فیلد بالینی تهیه و تدوین شد.

 
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از عدم همکاری مناسب وزارت بهداشت با سازمان بهزیستی در حوزه بیماران روانی مزمن انتقاد کرد و گفت: مشکل ما این است که وزارت بهداشت صرفا وزارت بهداشت جسمی است و آنقدر که به دنبال واردات میکروسکوپ‌های خاص جراحی چشم و یا تجهیزات MRI، سی تی اسکن و ... است به فکر بیماران ...

 
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۰

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی می‌گوید: بعد از پلاسکو، نوعی اضطراب عمومی ایجاد شده، مراجعانی داریم که اضطراب شدید پیدا کرده‌اند و می‌گویند فکر می‌کنیم اگر آتش‌سوزی شود باید چه کار کنیم؟

 
روش ایجاد تقویت حس همدردی در اوتیسمی ها!
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۱

محققان دانشگاه علوم پزشکی رزالین فرانکلین شیکاگو توانستند از طریق دستکاری مدارهای مغزی افراد مبتلا به اوتیسم، نوعی احساس همدردی در آن‌ها ایجاد کنند.

 
اصلا مشکل روانپزشکی ندارم؛ پس آدم عجیبی هستید!
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۹

مشخص شد که اینها خصوصیات خیلی مشابهی با هم داشتند: آنها در کودکی خیلی مثبت بودند، متصل به گروه‌های اجتماعی بزرگ بودند و رفتار بالغ‌تری نسبت به همتایان خود داشتند. همچنین این افراد اعضای خانواده‌هایی بودند که در آنها مشکلات روانپزشکی خاصی وجود نداشت.

 
نشست «درس آموخته‌های حمایت روانی اجتماعی در حادثه پلاسکو» برگزار شد
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۹

عضو کمیته مداخله در بحران انجمن روان شناسی گفت: یکی از ابعاد مهم امدادرسانی که اخیرا مورد توجه متخصصان قرار گرفته است، حمایت روانی اجتماعی از متاثرین و بازماندگان سوانح است؛ این مطلب درمورد بازماندگان و خانواده کشته شدگان حادثه پلاسکو نیز صادق است.

 
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۴

این تفاهم نامه با داشتن 44 بند در ماده 1 که به موضوع تفاهم نامه اشاره دارد، زمینه همکاری گسترده ای را در حوزه های آموزشی، علمی، اجرایی و فرهنگی بین سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و موسسه آموزش عالی مدت در نظر گرفته است.

 
۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۰

استاد ممتاز روانشناسی دانشگاه تهران گفت: سن بلوغ کودکان در ایران و سایر نقاط جهان کاهش یافته بنابراین هم اکنون برخی از کودکان دبستانی خیلی زود بالغ می شوند.

 
اضطراب درونی باعث خرافاتی شدن افراد می شود
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۵

برخی روانشناسان معتقدند این موضوع ریشه در اضطراب درونی ما دارد و این اضطراب ناشی از ابهامی است که در بسیاری از مواقع در یک وضعیت وجود دارد و چون ما نمی‌توانیم پاسخ درستی به این وضعیت بدهیم، دچار اضطراب می‌شویم و تلاش می‌کنیم با تبیین‌های غیرواقعی و خرافی، به نحوی مساله را برای خود حل کنیم.

 
چرا فروید هیپنوتیزم را به کناری نهاد؟!
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۸

از بزرگان هیپنوز، پس از مسمر، که برای اولین بار به صورت سیستماتیک برای درمان هیستری از هیپنوز سود جست، می توان شارکو را نام برد. پزشک فرانسوی و پر آوازه که در قرن بیست، بسیاری از بیماری ها را به کمک هیپنوز درمان می کرد. فروید مدتی زیر نظر شارکو و در فرانسه تعلیم دید.