نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
۱۲۳
نگاهی به دغدغه‌های فارغ التحصیلان رشته نجوم
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶

یک دکترای اخترفیزیک گفت: کمبود امکانات علمی و پژوهشی جوانان را از ادامه تحصیل در رشته نجوم بازمی‌دارد و آن‌ها را دلسرد می‌کند.

 
چگونه فیزیک بخوانیم؟
۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۱

سعی کنید از شکل‌ها حداکثر استفاده را ببرید و سرعت حل مسئله‌ خود را با شکل افزایش دهید؛ چون خیلی به شما کمک خواهد کرد.

 
چرا صدایمان بعد از ضبط شدن تغییر می‌کند؟
۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰

صدای ضبط‌شده‌تان چه فرقی با صدایی که از خودتان در سرتان می‌شنوید دارد؟

 
برندگان نوبل فیزیک 2016 معرفی شدند
۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۱

صد و دهمین جایزه نوبل فیزیک به طور اشتراکی به دیوید تولس، دونکان هالدین و مایکل کاستلریتز برای کشف نظری انتقال فاز توپولوژیک و مراحل توپولوژیک ماده اختصاص یافت.این جایزه برای کار این دانشمندان در زمینه فیزیک ماده چگال اعطا شد.

 
تحلیل حواس و رابطۀ امر فیزیکی با امر روانی
۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۷

نتایج درخشان علم فیزیک در دورۀ مدرن، تنها محدود به حوزۀ فیزیک نیست، بلکه علوم دیگری را نیزدر بر می‌گیرد. اما فیزیک، با وجود پیشرفت قابل توجه، تنها بخشی از بدنۀ مشترک و بزرگ‌تر دانش است و با ابزارهای فکریِ محدودش -که برای اهداف و مقاصد محدود و خاصی ایجاد شده است- قادر به پرداختن به تمامی موضوعاتِ محوریِ ...

 
آلبرت اینشتین و ۵ آزمایش فکری جالب
۱۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

بزرگترین توانایی اینشتین، قابلیت توضیح و بسط مفاهیم فیزیک با اتفاقات روزمره بود، وی این مباحث را با نام آزمایش فکری منتشر می‌کرد.

 
آیا در جهان هستی همه چیز به هم مرتبط است؟
۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۵

وجود یک شبکه اولیه از انرژی که بدن‌های ما، دنیا و همه چیز در جهان را به هم وصل می‌کند، درها را به سمت یک احتمال قوی و رازآلود باز می‌کند و نشان می‌دهد که ممکن است ما چیزی بیش از یک تماشاچی ساده باشیم که از یک مقطع کوتاه زمانی در خلقتی که در حال حاضر وجود دارد، عبور می‌کند.

 
لیست دانشمندانی که واحدهای SI به نام آنها نام گذاری شده
۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۲

به افتخار کارهای دانشمندان مختلف، نام آنها به واحدهای استاندارد اندازه گیری نسبت داده شده است. در این مقاله لیستی از این دانشمندان که واحدهای SI به نام آنها نام گذاری شده، ارائه شده است.

 
قانون هابل چیست؟
۲۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۲

قانون هابـــــل، قانونی در اختر فیزیک است که فرض می کند که جهان با سرعتی ثابت که برای تمام زمان ها ثابت است، در حال گسترش است.

 
عکس پژوهشگر جوان برجسته کشور در رشته فیزیک
۱۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۳

دکتر یاسمن فرزان، پژوهشگر جوان پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در نخستین دوره معرفی و تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته رشته های علوم پایه کشور برنده جایزه ابوریحان در رشته فیزیک شد.

 
صداي سفيد چيست ؟
۱۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۸

صداي سفيد (white noise) نوعي از صداست كه از تركيب شدن صداهايي با فركانس‌هاي متفاوت ايجاد ميشود .

 
با واحدهای اندازه گیری در اختر فیزیک آشنا شوید
۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۳

واقعیت این است که در نجوم فاصله هایی بررسی می شوند که بسیار بزرگ و عظیم هستند، به همین خاطر واحدهای کوچکی مانند متر و کیلومتر کاربرد چندانی ندارند. این فواصل به قدری بزرگ هستند که حتی تجسم آنها برای انسان نیز غیر ممکن است.

 
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۳

دانشمندان انگلیسی پس از 80 سال تلاش، به راز چگونگی تبدیل نور به ماده دست یافتند.

 
۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۳

در اوایل دهه ۱۹۰۰ اینشتین مدل متفاوتی موسوم به «نسبیت عمومی» را پیشنهاد داد. فرضیه اساسی این نظریه آن است که جاذبه به دلیل انحنای فضا و زمان توسط اجرام رخ می‌دهد و گرچه مدل اینشتین به طور قابل‌توجهی متفاوت از مدل نیوتن است.

 
آیا عالم مرز دارد؟
۲۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۸

در نظریه ی کوانتومی گرانش، امکان سومی مطرح می شود،چون از فضا ـ زمان اقلیدسی استفاده می شود ممکن است گستره ی فضا - زمان متناهی باشد.

 
۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۴۲

این واکنش بین جوش شیرین ( سدیم بی کربنات یا سدیم هیدروژن کربنات ) با آلومینیوم سولفات انجام می شود که به مقدار زیاد گاز کربن دی اکسید تولید می کند از این واکنش برای خاموش کردن آتش استفاده می شود.

 
معمای اسرارآمیز مثلث برمودا
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۲۶

تاکنون هزاران گزارش درباره غرق کشتی‌ها، سقوط هواپیماها و ناپدید شدن سرنشینان آنها در اعماق آبهای اسرارآمیز مثلث برمودا در چند دهه گذشته به ثبت رسیده است، از آن همه کشتی‌های تجاری و مسافربری و قایق‌های اکتشافی یا ماهیگیری که در منطقه مثلث مرگ به کام آبهای خروشان دریا فرو رفته‌اند و از هواپیماهای مسافری ...

 
۱۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۱۷

دانشمندان از گذشته از اصول ریاضی برای برای شرح دادن ویژگی‌های جهان استفاده می‌کرده‌اند اما اکنون کیهان‌شناسی ادعا می‌کند جهان خود از ریاضی ساخته‌ شده‌است .

 
آزمونی عملی برای نظریه ریسمان
۲۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۴

دانشمندان دانشگاه توسون مریلند آزمونی عملی را برای نظریه ریسمان (string theory) ارائه داده‌اند.

 
۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۰ 
۱۲۳