نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
۱۲
رابطه پزشک – بیمار در دیدگاه اگزیستانسیالیسی اروین یالوم
۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۷

اروین دیوید یالوم(به انگلیسی: Irvin David Yalom) (متولد ۱۹۳۱، واشنگتن دی سی، ایالات متحده آمریکا) , روانپزشک هستی‌گرا (اگزیستانسیالیسم) و نویسنده آمریکایی است.

 
حرف حساب «زیگموند فروید» چیست؟
۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۵

زیگموند شلومو فروید یا زیگیموند شلومو فروید (به آلمانی: Sigmund Schlomo Freud) (تلفظ آلمانی: [ˈzi:kmʊnt ˈfʁɔʏ̯t] (به چکی: Sigismund Schlomo Freud) (زادهٔ ۶ مهٔ ۱۸۵۶ - درگذشتهٔ ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۹) عصب‌شناس اتریشی است که پدر علم روانکاوی شناخته می‌شود. فروید در سال ۱۸۸۱ از دانشگاه وین پذیرش گرفت و سپس در ...

 
خود مراقبتی برای ارتقاء سلامت روان به چه معناست؟
۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸

از زندگی ناامیدید؟ احساس فرسودگی می‌کنید؟ به شما خوش نمی‌گذرد؟ از خودتان ناراضی هستید؟اگر جواب تان مثبت است، پس باید بدانید که تنها نیستید! اما چه باید کرد؟

 
در روانکاوی فرویدی، «مغز» متهم است یا «روان»؟
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۸

اغلب فراموش می کنند که فروید یک نورولوژیست یعنی متخصص مغز و اعصاب بود و بیش از 10 سال تمام وقت خود را صرف عصب و مغزپژوهی در زمینه بررسی میکروسکوپیک بافت عصبی حیوانات از جمله خرچنگ کرده و یکی از پیشتازان نظریه نورونی به عنوان واحد ساختاری سلسله اعصاب بوده است...

 
فرآیند مشاوره در مکتب «مراجع درمانی» +تعریف اصطلاحات روان‌درمانی
۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۸

مشاوره و روان درمانی رویکرد مراجع محوری در مشاوره‌های فردی و با هر نوع مراجعی مؤثر بوده است. مشاوره‌ مذهبی، مشاوره‌ مدرسه، بازی درمانی و مشاوره‌ زناشویی و خانواده، این رویکرد را مورد استفاده قرار داده‌اند.بهترین روش شناخته شده در درمان مراجع محوری بازتاب احساسات است که در حقیقت تشریح چندان دقیق از فرایند ...

 
تاریخچه رواندرمانی/ برجسته ترین تكنيك هاي رواندرمانی را بشناسيد
۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۷

شناخت درمانی دارای ضابطه بوده و مشکلات فرد را در سه حیطه ی زمانی مورد بررسی قرار می دهد. در شناخت درمانی بیمار به صورت فعال یاد میگیرد تا افکار ناکارآمد خود را شناسایی، ارزیابی و اصلاح کند، همچنین این نوع درمان بر زمان حال تاکید دارد و روی مشکل فعلی بیمار تمرکز می کند.

 
بررسی روان درمانی وجود گرا
۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۲

در درمان وجودی می توان فنون بسیاری زیادی را استفاده کرد چرا که این نوع درمان در حال تغییر و تحول است و علت آن هم تنوع دید بیماران است.

 
نگاهی به فنون و نظریه های مشاوره
۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۱۸

گرچه از دیدگاههای متعدد، نظریه پردازان مشاوره و رواندرمانی با هم تفاوتهایی دارند ولی همگی یک جنبه مشترک دارند و آن اینست که همگی قبول دارند که مشاوره و رواندرمانی یک رابطه حسنه یاری دهنده است. در اینجا رابطه حسنه ، هسته اساسی کار است و یاری رساندن ، هدف نهایی فرایند مشاوره و رواندرمانی است .

 
تعريف و تاريخچه درمان آدلري
۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۷

به نظر آدلر، هر کسی در درجه اول موجودی اجتماعی است. شخصیت فرد به وسیله محیط اجتماعی و تعامل­های منحصربه‌فرد او(نه توسط تلاش‌های فرد برای ارضاء نیازهای زیستی) شکل می­گیرد

 
زندگینامه و نظریات ویگوتسکی -روان شناس
۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۵

گفتار کارکردهای زیادی دارد؛ اما اساسی‌ترین آن‌ها این است که تفکر و توجه ما را از موقعیت بی واسطه - از تاثیرپذیری محرک‌ها در هر لحظه - آزاد می‌سازد. به دلیل اینکه کلمات می‌توانند امور و وقایعی را رمزبندی کنند که فراسوی شرایط حاضر است، بنابراین، گفتار ما را قادر می‌سازد تا به گذشته فکر کنیم و برای آینده ...

 
نقدی بر نظریه جنسی فروید ( از منظر روان کاوی)
۲۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۴

شکی نیست که فروید بحث ها و بررسی های ارزنده ای در پیرامون مسایل انسانی انجام داده ولی از آنجایی که نتیجه گیری ها و توجیه های وی بر اساس « جنسیت» می باشد، توجیه کمتری به تحقیقات دیگرش شده است.

 
آشنایی با نظریه‌ی د‌لبستگی
۱۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۵

بدون شک نظریه دلبستگی یکی از برجسته ترین و مهمترین دستاوردهای روانشناسی معاصر است.برخی محققان نظریه دلبستگی را به عنوان رستاخیز دوباره روانکاوی و عامل مهم احیای دوباره این مکتب می دانند از نظر جان بالبی دلبستگی یکی از نیازهای بنیادین انسان است.

 
نظريه لرنس كلبرگ ( مراحل رشد اخلاقي )
۱۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۵

روانشناس لارنس کلبرگ (Lawrence Kohlberg)، کار پیاژه را در مورد استدلال اخلاقی گسترش داد تا نوجوانی و بزرگسالی را نیز دربرگیرد (کلبرگ، ۱۹۷۶، ۱۹۶۹).

 
مقایسه نظریه رشد شناختی پیاژه و نظریه اجتماعی فرهنگی ویگوتسکی
۲۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۵

امروزه يکي از مسائل مهم و قابل توجه در زمينه رشد شناخت، تمرکز بر زمينه هاي اختلاف بين نظريه رشد شناختي پياژه و نظريه اجتماعي فرهنگي لئوويگوتسکي است

 
نظريه يادگيري كلارك هال
۱۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۴

تمام درون‌مایه نظریه هال را مفهوم "کاهش سایق" تشکیل می‌دهد. او یادگیری را فرآیندی می‌داند که بر اثر کاهش سایق صورت می‌گیرد.

 
۲۱ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۷

طرفداران مکتب تداعی معانی مقدمات روانشناسی علمی را فراهم کردند. حامیان این مکتب بیشتر به امور روانشناسی پرداختند و کمتر به مسائل فلسفی توجه کردند. مسائل مورد مطالعه را بیشتر از این امور واقعی انتخاب کردند و توجه زیادی به تجربه و اهمیت آن در نفسانیّات داشتند»

 
نظرات سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت
۳۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۱۴

روان شناسی مثبت یکی از جدیدترین شاخه های روان شناسی است. این زمینه خاص از روان شناسی بر موفقیت انسان تمرکز دارد. در حالی که بسیاری دیگر از شاخه های روان شناسی بر رفتارهای نابهنجار و دارای اختلال تمرکز می نمایند، روان شناسی مثبت تمرکزش بر کمک به افراد برای شادشدن و ارضاء بیشتر است.

 
نظریه رشد اریکسون
۱۲ دی ۱۳۹۱ ساعت ۰۶:۰۵

اریکسون فرایند های روان شناختی فرویدیِ کارکرد من را به صورت فرایندهای روان شناختی ادراک، یادآوری، حل مسأله و فعالیت دفاعی بدن پذیرفت.

 
هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو
۱۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۴۴

سلسله مراتب نیازهای مزلو غالباً به صورت یک هرم نشان داده می‌شود. در سطوح پائین‌تر هرم، ابتدائی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نیازها و در بالاترین سطح هرم، نیازهای پیچیده‌تر قرار دارند.

 
نگاهي به نظريه رشد اخلاقي كالبرگ
۳ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۴۶

از نظر كالبرگ، رشد اخلاقي داراي مراحل مشخص و قطعي است و علاوه بر آن، ميان رشد اخلاقي و رشد روان‏شناختي درجه‏ اي از همساني برقرار است

 
۱۲