نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
۱۲۳۴
قلدری در نوجوانان
۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۱

قلدری رفتاری تکراری و پرخاشگرانه با هدف آسیب رساندن به شخص دیگری است. با توجه به عواقب طولانی مدت قلدری باید به نوجوانان آموخت که در برابر شخص قلدر بایستند .

 
رفاقت به روایت مزلو
۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۸

سلسله‌مراتب نیازهای طبیعی انسان که آبراهام مزلو (Maslow) آن را مطرح کرده، به «هرم مزلو» معروف است. در این هرم، نیازهای پایه‌ای که همه موجودات زنده در آنها شریک هستند در قاعده قرار دارند و نیازهای دیگر که به‌تدریج از شماره دارندگان آنها کاسته می‌شود، به ترتیب در مرتبه بالاتر قرار می‌گیرند و به این شکل ...

 
سندروم علاقه به درب های باز
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۳

دانشجويي بين ادامه دادن رشته کامپيوتر يا ادبيات يا جامعه شناسي مردد است او همه آنها را دوست دارد در کلاسهاي همه شان شرکت مي کند و وقتش را بين همه آنها تقسيم مي کند.او احساس مي کند به اين صورت، همه گزينه‌ها را خواهد داشت و اين طور برايش بهتر است.

 
چرا فروید هیپنوتیزم را به کناری نهاد؟!
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۸

از بزرگان هیپنوز، پس از مسمر، که برای اولین بار به صورت سیستماتیک برای درمان هیستری از هیپنوز سود جست، می توان شارکو را نام برد. پزشک فرانسوی و پر آوازه که در قرن بیست، بسیاری از بیماری ها را به کمک هیپنوز درمان می کرد. فروید مدتی زیر نظر شارکو و در فرانسه تعلیم دید.

 
چیزهایی که می‌دانیم غلط است، اما کنار نمی‌گذاریم!
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۸

روان‌شناسانی که مسئلۀ «تصمیم‌گیری» و نواقص آن را مطالعه می‌کنند، اغلب بر این ایده اتکا می‌کنند که دو حالت برای پردازش اطلاعات وجود دارد؛ این ایده را روان‌شناس مشهور «دنیل کانمن» در کتاب خود با عنوان «اندیشیدن، سریع و آهسته» مطرح کرد. یکی از این دو حالت «سیستم سریع» است که شهودی است و به‌سرعت به برداشت ...

 
خودآگاهی چیست و چگونه آن را در خودمان تقویت کنیم؟
۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۹

خودآگاهی (consciousness) شناخت ما از خودمان است و با افزایش آن فرد تصویر روشنی از ویژگی‌ها، ارزش‌ها، نگرش‌ها، علایق و نیازهایش خواهد داشت.

 
تعمقی بر جنبه‌‌ رفتاری روان شناسی
۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۵

مفهوم جنبه‌‌ رفتاری در روان شناسی، در گذر زمان با تلاش‌های صورت گرفته توسط دانشمندان و محققان مختلف ظهور کرد. طرح کلی تئوری رفتار گرایی و نسخه‌های مختلف آن را می‌توان با اطلاعات ارائه شده در زیر شناخت و درک کرد.

 
بازتاب روان شناسی در دنیای سینما
۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۹

به احتمال قوی همه حداقل یک بار به سینما رفته‌ایم اما این که آن فیلم چه قدر توانسته روی شما تاثیرات پنهان یا تاحدودی آشکار بگذارد مسئله ايست که به شدت حائز اهمیت بوده و می‌تواند زندگی شخصی شما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 
چرا بعضی از افراد هيچ چيز دوران كودكی خود را به ياد نمی آورند؟
۲۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۹

سوالی که همواره ذهن محققان را به خود مشغول کرده این است که چرا نمی‌توانیم به رغم توان بی‌نظیر نوزادان در جذب اطلاعات، دوره نوزادی‌مان را به یاد آوریم؟

 
چگونه روان شناس شویم؟
۲۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۰

اگر شما عاشق دانستن چگونگی و دلایل رفتار دیگران بوده و دوست دارید به آنها در برخورد با چالش های شان کمک کنید، شغل روان شناسی مناسب شماست.

 
در روانکاوی فرویدی، «مغز» متهم است یا «روان»؟
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۸

اغلب فراموش می کنند که فروید یک نورولوژیست یعنی متخصص مغز و اعصاب بود و بیش از 10 سال تمام وقت خود را صرف عصب و مغزپژوهی در زمینه بررسی میکروسکوپیک بافت عصبی حیوانات از جمله خرچنگ کرده و یکی از پیشتازان نظریه نورونی به عنوان واحد ساختاری سلسله اعصاب بوده است...

 
بررسی جایگاه روان‌شناسی اجتماعی در مطالعه خلقیات ایرانیان
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۴

90 درصد تحلیل‌های اجتماعی جامعه ایرانی، تحلیل‌های روان‌شناسانه است که جامعه‌شناسان انجام می‌دهند.

 
روان شناسی هیجان / هيجان چیست؟!
۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵

واکنش کلی و کوتاه به یک واقعیت غیر منتظره همراه با یک حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند هیجان نامیده می‌شود.

 
چرا برخی زمانها خود را تحقیر می کنیم؟
۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۵

آدلر یکی از بزرگترین روانشناسان دنیا در رابطه با حس حقارت بر این باور است که انسان این حس را از بدو تولد در خود دارد. حس حقارت تقریبا در تمام افراد وجود دارد ، بسیارند کسانی که با دیدن دیگر افراد حس بی کفایتی پیدا می کنند و نسبت به دیگران خود را کوچک و حقیر می بینند.

 
آشنايي با رشته‌ مشاوره و تفاوت آن با روان‌شناسي
۲۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰

رشته‌هاي راهنمایی مشاوره و روانشناسی بالینی در 30 واحد درسی باهم تفاوت دارند. البته اگرچه سایر واحدهاي درسي آن‌ها مشابه‌اند اما اين، لزوماً بدان معنا نیست که به یک شیوه‌ی یکسان آموزش داده می‌شوند، بلکه تأکیدات در هر رشته متفاوت با ديگري است.

 
تولد رویکرد قرن بیست و یکم روانشناسی در ایران
۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۱

روان شناسی ترنسپرسونال به مطالعه هشیاری در تمام سطوح آن اعم از ناهشیار، هشیار و فراهشیار می پردازد.

 
کارل گوستاو یونگ؛ ولیعهدی که از فروید عبور کرد
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۴

یونگ را در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانشِ نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند به تعبیر فریدا فوردهام پژوهشگر آثار یونگ: «هرچه فروید ناگفته گذاشته یونگ تکمیل کرده‌است.»

 
آشنايي با رشته‌های گوناگون روان شناسی در جهان
۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۹

روان شناسی (مترادف انگلیسی این واژه یعنی سایکولوژی از کلمات یونانی سایک به معنای ذهن و روح و لوژی به معنای سخنرانی گرفته شده است) مطالعه‌ی فرآیندهای ذهنی و رفتار است. روان شناسی تلاش می‌کند تا جنبه‌های مختلف هر عنصری که ما را قادر می‌سازد تا فکر کنیم، احساس کنیم و از دنیای اطراف خود آگاه باشیم - یعنی ...

 
چه زمانی باید به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنیم؟
۱۹ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲

بين روانشناس و روانپزشك چه تفاوت‌هايي وجود دارد؟ آيا فردي كه مشكلات روحي دارد بايد بين اين دو انتخاب كند يا تفاوتي ندارد كه براي هر مشكل رواني به كدام‌يك مراجعه كند؟

 
10 زن که روان شناسی را تغییر دادند+ عكس
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶

روانشناسی به مدت بسیار طولانی بر سهم مردانی مانند زیگموند فروید، اسکینر BF، جان واتسون و دیگر متفکران تاکید داشت. متاسفانه سهم روانشناسان زن در کتب درسی نادیده گرفته شده است.

 
۱۲۳۴