نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
دکتر سیما فردوسی: شادی ملی نیاز امروز ایران
۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۶

دکتر سیما فردوسی؛ از چهره‌های دوست‌داشتنی روان شناسی است که تاکنون تعداد زیادی از افراد را مشاوره داده و مشکلات زیادی را برطرف نموده است. در زیر، مصاحبه با سیما فردوسی را می‌خوانید.

 
کارل راجرز، از تولد تا مرگ
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۸

کارل راجرز (Carl Rogers)‌ (زاده ۸ ژانویهٔ ۱۹۰۲ – مرگ ۴ فوریهٔ ۱۹۸۷)، روان شناس آمریکایی، یکی از نظریه‌پردازان معروف شخصیت و یکی از چهره‌های اصلی در رویکرد روان شناسی انسانگرایانه و اگزیستانسیالیستی در روان شناسی است.

 
12آذر، سالروز درگذشت دکتر حیدر علی هومن  پدر علم روان سنجی ایران
۱۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۱

حیدرعلی هومن(2مهر 1311 در شیراز - ۱۲ آذر ۱۳۹۱ در تهران) روان‌شناس و روان‌سنج ایرانی بود. او را پدر روان‌سنجی ایران و پیش‌کسوت برجسته آمار می‌دانند.

 
آشنايي با پروفسور پريرخ دادستان ( مادر روانشناسی ایران )
۲۳ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۷

درخشش پریرخ جوان در طول تحصیل قبل از دکترا در دانشگاه ژنو باعث شد ژان پیاژه غول روانشناسی شناختی و تحولی راهنمایی پژوهش و پایان‌نامهٔ دکترای او را بپذیرد. باور پیاژه به دکتر دادستان به حدی بود که مسئولیت مرکز شناختی نیویورک را به او پیشنهاد کرد. اما دادستان که عاشق وطن بود پیشنهاد را نپذیرفت و در سال ...

 
یونگ؛ بنیانگذار روانشناسی تحلیلی
۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۲

«کارل گوستاو یونگ» روانشناس برجسته سوییسی و پایه گذار روانشناسی تحلیلی است. وی شیوه ای از مطالعه، تفسیر روان و اختلال های آن را بر اساس ارزش های فلسفی و به ویژه نمادها مطرح کرد.

 
کارل گوستاو یونگ؛ ولیعهدی که از فروید عبور کرد
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۴

یونگ را در کنار زیگموند فروید از پایه‌گذاران دانشِ نوین روانکاوی قلمداد می‌کنند به تعبیر فریدا فوردهام پژوهشگر آثار یونگ: «هرچه فروید ناگفته گذاشته یونگ تکمیل کرده‌است.»

 
زادروز پدر روانپزشکی نوین ایران + عکس
۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۲۱

دکتر هاراطون داويديان، عضو افتخاري فرهنگستان علوم پزشکي جمهوري اسلامي ايران و استاد روانپزشکي دانشگاه تهران بوده است.

 
جورج كلي George Kelly
۱۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۴

جرج کلی را مهم‌ترین و مشهورترین فرد در زمینه روانشناسی شناختی (Cognitive Psychology) می‌دانند. اما برخی معتقدند روان‌شناسی شناختی بعد از نظریه کلی به وجود آمد، نظریه او تأثیر ناچیزی بر این جنبش داشت. نظریه کلی را در بهترین حالت می‌توان پیش‌درآمد روان‌شناسی شناختی امروزی دانست

 
زندگینامه و نظریات ویگوتسکی -روان شناس
۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۵

گفتار کارکردهای زیادی دارد؛ اما اساسی‌ترین آن‌ها این است که تفکر و توجه ما را از موقعیت بی واسطه - از تاثیرپذیری محرک‌ها در هر لحظه - آزاد می‌سازد. به دلیل اینکه کلمات می‌توانند امور و وقایعی را رمزبندی کنند که فراسوی شرایط حاضر است، بنابراین، گفتار ما را قادر می‌سازد تا به گذشته فکر کنیم و برای آینده ...

 
شرح حال آلبرت آلیس
۴ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۸

او دریافت که بیماران، با وجود آن‌که بصیرت لازم را کسب می‌کنند، در ایجاد تغییر رفتار از طریق اصول موفق نیستند.

 
از فروید چه میدانی!؟
۴ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۳

زیگیموند شلومو فروید (به آلمانی Sigismund Schlomo Freud) (تلفظ آلمانی: [ˈzi:kmʊnt ˈfʁɔʏ̯t] (زادهٔ ۶ مه ۱۸۵۶ - درگذشتهٔ ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۹) عصب‌شناس اتریشی است که پدر علم روانکاوی شناخته می‌شود.

 
زندگینامه و نظریات ولفگانگ كهلر
۱۲ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۰۵:۴۱

     

 
زندگينامه كارن هورناي (روان شناس)
۲۰ اسفند ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۰۱

 

 
زندگینامه ژان پیاژه  Jean Piaget
۹ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۳۲

   

 
ریموند کتل؛ زندگینامه و نظریات
۲۹ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۱۲

 

 
بی. اف. اسکینر / زندگینامه و نظریات
۱۰ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۷:۱۷

بی. اف. اسکینر ( B.F. Skinner ) - (1904-1990) اسکینر برای ثبت رفتارها از ثبت پاسخ تراکمی استفاده می­کند...

 
اریک اریکسون
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۲۲

  

 
زندگی نامه کارل راجرز (1902 - 1987)
۵ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۰۵

ویژگی اساسی دیدگاه راجرز عبارت از تشریح روشن تعدادی از فنون درمانی، تاکید بر نگرش و سبک هیجانی درمان‌گر و بی‌اهمیت قلمداد کردن برخی از روش‌های خاص است.

 
يونگ و روانشناسي دين
۵ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۶

بسياري در دهۀ 1950 بر اين باور بودند كه يونگ يك «فرويدي» است. هرچند او در سال 1909 توسط فرويد براي بازديد از دانشگاه كلارك دعوت شد، اما با اين حال نبايد او را تنها يك روانشناس يا روانكاو توصيف كرد.امروزه شما در آمريكا بسياري از كتابها را دربارۀ يونگ در كتابفروشي‌ها خواهيد يافت كه حتي از كتاب‌هاي مربوط ...