نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
۱۲
نگاهی به زندگینامه دکتر علی شریعتمداری چهره ماندگار علمی کشور+عکس
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۸

دکتر علی شریعتمداری (ره) چهره ماندگار علمی کشور و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز، (20 دی ماه)در شهر شیراز و در سن 93 سالگی به علت کهولت سن دار فانی را وداع گفت.

 
۵ دانشمندی که جهان را متحول کردند
۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۳

ماری کوری همواره یک نمونه الهام بخش و انگیزه‌آور برای دانشمندان مختلف زن به دلیل عزم قوی در کارش بوده‌ است.

 
دکتر محمد قریب؛ پزشک متعهد و اخلاق مدار
۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۰

«محمد قریب» پزشک متعهد و اخلاق مدار ایرانی است که با علم خویش، خدمات ارزنده ای را در زمینه طب کودک ارایه کرد؛ استادی فرهیخته که دانش او، پس از گذر سال ها هنوز هم مرهمی بر دردهای کودکان این مرز و بوم محسوب می شود.

 
نکاتی جالب ازآلبرت انیشتن که نمی دانید+تصاویر
۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۱

هرچند وی معروف ترین دانشمند زمین تا به امروز محسوب می شود ، اما نکاتی درباره وی وجود دارد که شاید هنوز ندانید یا گمان می کردید که حقیقت را می دانستید.

 
عکس/ نوجوانی پروفسور سمیعی +زندگینامه
۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۲

برای تجلیل از مقام علمی و تجربیات ارزنده وی و همچنین گامهای بلندی که در پیشرفت جراحی مغز و اعصاب برداشته‌است، رئیس جمهوری آلمان غربی در سال۱۳۶۷ نشان خدمت درجه ۱ دولت آلمان را به او اهدا کرد.

 
زندگینامه الکساندر گراهام بل، مخترع تلفن
۱۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۸

الکساندر گراهام بل مخترع تلفن در ۳ مارس ۱۸۴۷ (میلادی) در شهر ادینبورگ در اسکاتلند زاده شد. وی گرچه چندسالی به مدرسه نرفت ولی با همت خودش و تلاش خانواده هم در دوران ابتدایی و هم در دوران متوسطه شاگرد ممتازی بود.

 
گفت‌وگو با پروفسور صبوری، دانشمند ایرانی برجسته در جهان
۳۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۵

نشر بین‌المللی علم، آن گونه که بسیاری از صاحبنظران علمی معتقدند،تا آن اندازه مهم است که به تعبیری،اگر تحقیق علمی،بین‌المللی نباشد باید آن را «مرده» انگارید؛اما اگر یک تحقیق در نشریات بین‌المللی دارای ضریب نفوذ بالا،منتشر و در پایگاه‌های علم‌سنجی جهان نمایه شود، تاج درخشان آن «استناد» است.

 
۱۰ حقیقت در مورد پروفسور آلبرت انيشتاین
۱۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰

اکثر دوستداران علم با شنیدن نام انيشتاین به یاد نظریه‌ی جنجالی نسبیت و فرمول هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc2) می‌افتند، نظریه‌ای که نگاه انسان به جهان را از فیزیک کلاسیک نیوتنی جدا کرده و کیهان را با قوانینی جدید توضیح می‌دهد.

 
آشنایی با خدمات پروفسور شمس
۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۱۱

محمدقلی شمس (تولد ۱۲۸۳ درگذشت ۱۳۷۵) ملقب به پروفسور شمس، پدر چشم پزشکی ایران است.

 
آشنایی با دکتر یحیی دولتی
۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۲

دکتر یحیی دولتی در سال 1959 موفق به اخذ دکترای داروسازی و در سال1966 موفق به اخذ دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند. دکتر دولتی در ژانویه سال 1968 جهت گذراندن تحصیلات تکمیلی به ایالات متحده سفر کرند و دوره تخصصی و فوق تخصصی خود را در درماتولوژی و درماتوپاتولوژی در دانشگاه Hahnemann واقع ...

 
نابغه ها چگونه وقت خود را تنظیم می‌کردند؟ + تصاویر
۲۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۰

اغلب ما، از کمبود وقت شاکی هستیم و در آخر شب، متوجه می‌شویم که کارهایی را انجام نداده‌ایم یا به صورت کامل به اتمامشان نرسانده‌ایم.

 
مغز انیشتین زیر تیغ جراحی/تصاویر
۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۵

دانشمندان در خصوص تفاوت مغز انیشتین باما نظراتی دارند که جالب توجه است.

 
۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۲۷

" مادرم کسی بود که زندگی مرا ساخت. او برای من بهترین، درست‌کارترین و معتمدترین آدم روی زمین بود و تنها به خاطر وجود او بود که احساس می‌کردم چیزی مرا به ادامه زندگی تشویق می‌کند. من هیچ‌گاه از او ناامید نشدم چون همیشه یک حامی تمام و کمال بود و در هیچ شرایطی امید مرا به ناامیدی تبدیل نکرد.»   این‌ها ...

 
نگاهي به زندگي« پروفسور حسابي» پدر فيزيک ايران
۱۳ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۴۴

پروفسور محمود حسابي پدر علم فيزيک ايران و دانشمند برجسته معاصر اين مرز و بوم خدمات علمي بي شماري در طول ۷ دهه زندگي پربارش از خود بر جاي گذاشت.

 
آشنايي با پدر علم ژنتیک (گریگور مندل)
۴ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۴

مندل تا سال ۱۹۰۰ همچنان ناشناخته ماند تا این که در این سالها سه دانشجو به صورت جداگانه کارهای مندل را دنبال کردند و قوانین او را به تأیید رساندند. مندل قوانين حقيقي وراثت را كشف كرد

 
۶ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۱۶

برخي ابداعات و اختراعات دانشمندان در عرصه جنگها، نقش بسزايي ايفا كرده است. سايت لايوساينس در گزارشي به معرفي برخي از اين دانشمندان پرداخته است. لئوناردو داوينچي وي يكي از خلاقان و دانشمندان زمان خود در عرصه مجسمه‌سازي، معماري و نقاشي بود كه از استعداد خود براي طراحي ماشين‌هاي جنگي نيز بهره برد. از ...

 
۲۸ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۴

در دنياي ابتكارات و اختراعات مي‌توان رد پاي فرزنداني را مشاهده كرد كه راه پدران خود را در حوزه علم دنبال كرده‌اند. ایسنا: در دنياي ابتكارات و اختراعات مي‌توان رد پاي فرزنداني را مشاهده كرد كه راه پدران خود را در حوزه علم دنبال كرده‌اند. در دنياي علم بسياري از ابداعات و اختراعات با تلاشهاي خانوادگي ...

 
۱۶ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۵۴

 

 
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۴:۲۶

تمام لذت رياضي، لحظه آخر آن است كه بتوان مساله سختي را حل كرد. در اين زمان است كه شيريني و لذت حل اين مساله با هيچ چيز ديگري قابل مقايسه نيست، اما گاهي اوقات ديده شده كه شهد شيرين حل اين مسائل براي بسياري از افراد شرنگ شده باشد. براستي علت آن چيست؟ چرا بسياري از افراد حتي از اسم رياضي هم واهمه دارند ...

 
۱۲