نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
در روانکاوی فرویدی، «مغز» متهم است یا «روان»؟
۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۸

اغلب فراموش می کنند که فروید یک نورولوژیست یعنی متخصص مغز و اعصاب بود و بیش از 10 سال تمام وقت خود را صرف عصب و مغزپژوهی در زمینه بررسی میکروسکوپیک بافت عصبی حیوانات از جمله خرچنگ کرده و یکی از پیشتازان نظریه نورونی به عنوان واحد ساختاری سلسله اعصاب بوده است...

 
کودک درون خود را دریابید
۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴

کودک درون در علم روانشناسی جنبه کودک گونه وجود انسان است. درحقیقت بخشی است که هنوز می تواند از اتفاق های جالب، حتی بسیار کوچک، لذت ببرد و شاد شود. از این مقاله غافل نشوید.

 
مبتلایان به این اختلال روانی می خواهند اعضای بدنشان را قطع کنند!
۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۶

اختلال هویت تمامیت بدن یاBody integrity identity disorder یک اختلال روانشناختی است که مبتلایان به ان احساس می‌کنند که یک یا چند عضو سالم بدنشان در واقع متعلق به بدن انها نیست و اگر ان عضو یا اعضاء را جدا کنند زندگی راحت‌تری خواهند داشت.

 
روان شناسی هیجان / هيجان چیست؟!
۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۵

واکنش کلی و کوتاه به یک واقعیت غیر منتظره همراه با یک حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند هیجان نامیده می‌شود.

 
رفتار درمانی شناختی" یا CBT چیست؟
۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۸

رفتار درمانی شناختی که به اختصار CBT گفته مي شود یک رویکرد روان‌درمانی است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را، از طریق شماری از روش‌های سیستماتیک، صریح و هدف‌مدار نشانه می‌گیرد. نام این روش اشاره به رفتار درمانی، شناخت درمانی، و به ترکیبی درمانی از این دو بر اساس ...

 
17 ویژگی زوج های شاد
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۲

آیا شما و همسرتان همه این کارها را انجام می دهید؟ اگر چنین است، شانس شما دوتاست که در کنار هم خوشحال هستید، زوج های خوشحال:

 
چرا با دیگران سازش نداری؟
۳۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۹

شخصیت به معنای الگوهای معینی از رفتار و شیوه‌های تفکر است که نحوه سازگاری شخص را با محیط تعیین می‌کند و تمام ویژگی‌های فرد را دربر می‌گیرد.

 
اختلالات روانی که نویسندگان را تهدید می‌کنند
۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۲

مطالعات حاکی از آن است که افراد خلاق شامل هنرمندان، دانشمندان و نویسندگان بیشتر از عموم مردم تحت درمان بیماری‌های روانی بوده‌اند و بیشتر از سایر اشخاص به بیماری‌های روانی مبتلا می‌شوند.

 
روش گفتن خبر طلاق به دیگران
۲۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۲

اگر دارای فرزند هستید، از هر تلاشی برای داشتن یک رابطه مثبت با همسر سابقتان فروگذار نکنید و خانواده‌تان را نیز به رابطه خوب با او ترغیب کنید. بچه‌هایتان از این روابط مثبت منافع زیادی را کسب می‌کنند.

 
تفاوت های ADHD درDSM-IV و DSM-5
۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶

توجه داشته باشید که 12 سالگی سن شروع این اختلال نیست. DSM-5 برای ADHD سن شروع تعیین نمی کند

 
از ارتباط اضطراب و بیماری‌های جسمانی بیشتر بدانید
۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

هنگامی که اضطراب حالتی مزمن و پایدار به خود می گیرد بدون این که نیازی به مبارزه یا فرار از چیزی داشته باشیم نه تنها می تواند در زندگی عادی ما اختلال ایجاد کند، بلکه سلامت جسمی انسان را نیز تحت تاثیرات منفی قرار می دهد.

 
علائمی که می گویند اضطراب دارید
۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۰۴

نگرانی های بیش از حد نیز منجر به اختلالات اضطرابی خواهد شد که در حال حاضر یکی از شایع ترین اختلالات روانی در جهان است و درمان آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

 
علل،انواع و راهکار درمانی وسواس
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۸

بر اساس آخرین آمار اعلام شده پیمایش ملی سلامت روان، ۱/۵ در صد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور، به انواع مختلف بیماری وسواس مبتلا هستند.

 
نگرانی‌های فرزند اول شما
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸

با تولد نوزاد جديد، محيط منزل سرشار از شادي مي‌شود. اما اين موضوع براي ديگر فرزندان خانواده چندان اتفاق خوشايندي نيست، چرا كه كوچولوي تازه متولد شده، رقيب آنهاست و روابط آنها بي‌ترديد به درگيري و مشاجره مي‌رسد كه والدين بايد اين موضوع را حتماً مد نظر داشته باشند.

 
راهنمایی برای اولین دیدار آشنایی
۲۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۴

اولین دیدار آشنایی، یعنی یک جلسه یا قرار آشنایی بین دختر و پسر که با هدف ازدواج و معمولا بعد از جلسه اول خواستگاری و با اطلاع و نظر مثبت خانواده ها صورت می گیرد.

 
سرمایه‌های روان‌شناختی مثبت گرا در مدیریت
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۶

در سال‌های اخیر، به ویژه پس از مطرح شدن دیدگاه روان‌شناسی مثبت‌گرا و نگاه این گرایش روان‌شناسی علمی به توانمندی‌ها و صفات مثبت در افراد و اهمیت محیط‌های مثبت (از جمله محیط‌های کاری مثبت)، گفته شد که صرف وجود سه نوع سرمایه یاد شده و اینکه نیروی انسانی تجربه و مهارت‌های شغلی و حرفه‌ای داشته باشند برای ...

 
اضطراب جدایی؛ طبیعی یا غیرطبیعی؟
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳

اضطراب دایمی یک مرحله طبیعی از تکامل کودکان است و به طور طبیعی همچنان که فرزند شما بزرگ تر می شود از بین می رود.

 
قضاوت‌کردن دیگران چگونه به جامعه آسیب می‌زند؟
۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۵

ویل راجرز؛ می‌گوید: «درست قضاوت‌کردن، ماحصل تجربه است و البته عمده‌ تجربیات ما از قضاوت‌های نادرست به‌دست‌ می‌آید!»

 
چرا گاهی آدم‌های خوب، بد می‌شوند؟!
۲۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳

از زمانی که علم به وجود آمده، همیشه برسر این موضوع که ذات انسان خوب است یا شر و این‌که رفتارهای خوب یا بد او از طبیعتش ناشی می‌شود یا از نحوه تربیت، تحصیل و محیطی که در آن رشد کرده، مورد بحث بوده است.

 
از اینکه برای همیشه تنها و مجرد بمانید می‎ترسید؟
۱۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۵

احساس می‌کنید هیچوقت کسی که می‌خواهید را پیدا نمی‌کنید؟ با این راهکارها دیدگاهتان را تغییر دهید.