تاثیر شرکت در مراسم مذهبی در بهبود سلامت روان
کد مطلب: 42062
تاریخ انتشار : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
 
یک روانشناس با اشاره به تاثیر شرکت در مراسم مذهبی در بهبود سلامت روان گفت: شرکت در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی می تواند سبب تخلیه هیجانات و احساسات تلنبار شده در افراد شود.
تاثیر شرکت در مراسم مذهبی در بهبود سلامت روان
دکتر اکرم دهقانی درباره تاثیر شرکت در مراسم عزاداری عمومی و مذهبی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی و آثار مثبت آن در روحیه افراد اظهار کرد: شرکت در این مراسم در بحث سلامت روان می‌تواند سبب تخلیه هیجانات و احساسات تلنبار شده در فرد شود. سرکوب کردن احساسات گاهی منجر به بیماری‌های جسمی و روانی می‌شود. بنابراین شرکت در مراسم عزاداری سبب می‌شود تا این هیجانات تخلیه شوند.

این روانشناس با اشاره به اینکه گریه کردن و تخلیه هیجان‌ها می‌تواند در بعد روانی و جسمی افراد مفید باشد، عنوان کرد: یکی از اهداف اصلی شرکت در مراسم به خاطر ظلم‌‌هایی که به امام حسین(ع) و یاران ایشان شده است، بوده و بهره‌مند شدن افراد از این طریق تخلیه هیجانات است.

دهقانی اضافه کرد: افراد با شرکت در مراسم مذهبی همچون تاسوعا و عاشورای حسینی می‌توانند در بعد دیگری از مسائل از جمله بیماری‌ها، گرفتاری‌ها و مشکلاتی را که دارند و نمی‌توانند در روزهای عادی آنها را عنوان کنند با شرکت در مراسم مذهبی تخلیه هیجان کنند که از این طریق سلامت روان و جسم آنها تا حدودی بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه یکی از درمان‌های رایج فعلی برای بیماری‌های روانی تاکید بر مشخص شدن ارزش‌های فرد در بعد معنوی است، گفت: ارتباط با خدا از طریق ائمه اطهار یکی از این روش‌ها است و اگر افراد متوجه آن باشند که شرکت در مراسم مذهبی جزو ارزش‌های اعتقادی به شمار رفته که فرد در مسیر ارزش‌های خود گام برداشته است تاثیر به سزایی در شخصیت او دارد.

بهداشت نیوز
کلمات کليدی: عزاداری،تاسوعا،عاشورا،مراسم مذهبی ،بهبود سلامت روان
Share/Save/Bookmark
 
 


برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.