واکنش بیماران افسرده نسبت به شیمی درمانی ضعیف تر است
کد مطلب: 39449
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۰
 
محققان دانشگاه ژنژو چین دریافتند نوعی پروتئین موسوم به BDNF که موجب بهبود عملکرد مغز می شود، نقش مهمی در واکنش افراد مبتلا به سرطان نسبت به شیمی درمانی دارد.
واکنش بیماران افسرده نسبت به شیمی درمانی ضعیف تر است
ميگنا: در این تحقیقات مشخص شد میزان این پروتئین در بدن بیماران افسرده کمتر است و این موضوع باعث تضعیف واکنش بدن آن ها نسبت به داروهای ضدسرطان و کاهش مقاومت آن ها نسبت به اثرات جانبی این داروها می شود.
به گزارش مدیکال ساینس، محققان در این آزمایش وضعیت ذهنی و روانی 186 بیمار تحت شیمی درمانی را روز قبل از دریافت داروهای ضدسرطان مورد بررسی قرار دادند.

همچنین اطلاعاتی درباره کیفیت زندگی، وضعیت کلی و مواردی از این دست را نیز گردآوری کردند تا امکان تحلیل وضعیت روحی و روانی بیماران از طریق مقایسه این اطلاعات فراهم شود. در نتیجه این تحقیقات معلوم شد بیمارانی که سرطان به سایر اندام های آن ها سرایت کرده، بالاترین سطح افسردگی را دارند و این موضوع موجب کاهش تحمل آن ها در برابر اثرات جانبی شیمی درمانی شده است. در واقع این بیماران دچار حالت تهوع شدیدتر، کاهش گلبول های سفید خون و افزایش مدت بستری در بیمارستان شدند.

در این تحقیقات معلوم شد تاثیر افسردگی شدید، از این هم بیشتر است و موجب کاهش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بدون تشدید بیماری آن ها می شود.
افسردگی در میان مبتلایان به سرطان و به ویژ بیماران صعب العلاج رواج دارد.
وجود پروتئین BDNF برای عملکرد صحیح مغز ضروری است و رابطه کمبود آن در بدن با ابتلا به بیماری های روانی به اثبات رسیده است.
هدف از انجام این تحقیقات شناسایی تاثیرات افسردگی بر فرآیند درمان افراد مبتلا به سرطان ریه است.
گزارش کامل این تحقیقات در کنفرانس ESMO Asia 2016 در سنگاپور ارائه شد.
لينك ورود به كانال ميگنا
ايرنا
کلمات کليدی: بیماران افسرده،شیمی درمانی
Share/Save/Bookmark
 
 


هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.