پزشکی قانونی در چه صورت مجوز سقط درمانی را صادر می‌کند؟
کد مطلب: 40437
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸
 
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: فقط در صورتی که مادر مبتلا به بیماری باشد، مجوز سقط صادر می‌شود.
پزشکی قانونی در چه صورت مجوز سقط درمانی را صادر می‌کند؟
به گزارش میگنا مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران گفت: زمانی‌که جنین ناهنجاری داشته باشد و این ناهنجاری منجر به حرج وی شود یا وقتی‌که خود مادر بیماری خطرناکی داشته باشد که ادامه بارداری سبب خطر جانی برای وی باشد، مادر می‌تواند به پزشکی قانونی مراجعه کرده و شخصاً تقاضای صدور مجوز سقط درمانی را داشته باشد؛ البته به شرطی که سن جنین کمتر از ۴ ماه و معادل ۱۹ هفته باشد.
 
وی ادامه داد: سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و با تایید پزشکی قانونی امکان پذیر است.
 
مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران افزود: تنها در صورتی که مادر مبتلا به بیماری باشد و ادامه بارداری برای وی خطر جانی ایجاد کند یا جنین مبتلا به نوعی ازعقب ماندگی یا ناقص الخلقگی باشد و موجب حرج مادر شود، مجوز سقط جنین صادر می شود.
 
قادی پاشا بیان کرد: در زمانی‌که مادر بیماری روانی داشته و خانواده نتوانسته وی را کنترل کند، در چنین حالتی ممکن است به دلیل بیماری روانی مادر مجوز سقط درمانی را صادر کنیم.
 
وی تصریح کرد: مجوز با درخواست و رضایت آگاهانه مادر و با حضور شخصی در مرکزپزشکی قانونی قابل انجام است و نیاز به حضور پدر جنین و مراجعه به دستگاه قضا و اخذ نامه قضایی نیست.
 
مدیر کل پزشکی قانونی استان اظهار داشت: ارائه مدارک پزشکی از پیش انجام شده به همراه درخواست شخصی و مدارک هویتی معتبر برای سقط درمانی کافی است.
 
وی افزود: پزشکی قانونی امانت‌دار مردم است و از معدود مواردی که لازم نیست افراد به سیستم قضایی مراجعه کنند، همین تجاوزات است که اگر فرد درخواست سقط داشته باشد، اطلاعات او محرمانه می‌ماند؛ البته لزوماً درخواست آن‌ها پذیرفته نمی‌شود.
 
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران بیان کرد: در سال‌های اخیر مراجعان مراکز پزشکی قانونی برای سقط درمانی بیشتر شده ولی به نسبت رقم سقط‌های کلی در کشور که وزارت بهداشت ۲۵۰ هزار اعلام کرده، رقم بالایی نیست.
 
قادی پاشا یادآورشد: قانون مجازات اسلامی جدید مصوب ۹۲ در ماده ۷۱۸ در تبصره‌ای در صورت خطر جانی مادر، محدودیت سنی برای سقط را برداشته یعنی اگر مادر بیماری قلبی داشته باشد، حتی اگر بالای ۱۹ هفته باشد و مشکلی داشته باشد، پزشک می‌تواند سقط را انجام دهد و نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی نیست؛ اما از نظر ناهنجاری خود جنین، در قانون امکان سقط بعد از ۱۹ هفته پیش‌بینی نشده است.
کلمات کليدی: سقط جنین ، ناهنجاری های مادرزادی ، نوزادان نامشروع،مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران
Share/Save/Bookmark
 
 


کسي را که اميدوار است هيچگاه نااميد نکن، شايد اميد تنها دارائي او باشد.