استاندارد سازی ملی نسخه پنجم مقیاس هوش استنفورد بینه
کد مطلب: 39979
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۱
 
نسخه پنجم آزمون هوشی استنفورد بینه به عنوان شناخته شده‌ترین و پرکاربردترین تست معتبر هوشی در سطح کشور استاندارد سازی ملی می‎شود.

علی عسگری از محققان این طرح با بیان اینکه طرح «استانداردسازی ملی نسخه پنجم مقیاس هوش استنفورد بینه» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال اجرا است، گفت: ابزارهای شناختی معتبر که بر پایه روش‌های پیشرفته روان سنجی توسعه و استاندارد می‌شوند، علاوه بر ارتقای سطح دقت و صحت سنجش ویژگی‌ها، ناتوانی‌ها و آسیب‌های شناختی، امکان تبدیل آنها را به مقیاس‌های قابل قبولی برای توصیف، تفسیر و برآورد تفاوت‌های فردی که زمینه اصلی شناخت بیشتر کارکردهای شناختی است، فراهم می‌آورد.

عسگری با اشاره به کاربردهای وسیع این ابزارها در حوزه‌های خدمات تحصیلی و آموزشی، یادآور شد: از این ابزارها می‌توان در راستا تشخیص و غربالگری توانایی‌ها و ناتوانی‌های شناختی، گزینش‌های تحصیلی تا گستره اداری و صنعتی به منظور گزینش، استخدام، ارتقای سطح شغلی و استخدامی و به منظور واگذاری مسوولیت‌های متناسب با سطح توانایی افراد بهره برد. علاوه بر آن این ابزار قابل استفاده برای دامنه سنی بسیار گسترده از 2 تا 80 سالگی است.

عسگری با تاکید بر ضرورت استاندارد سازی آزمون هوشی استنفورد بینه اظهار کرد: این آزمون تنها آزمون هوشی در کشور است که نسخه قبلی آن بر اساس نظریه‌های نوین و پیشرفته روان سنجی یعنی نظریه‌های صفت مکنون و سؤال پاسخ تحلیل و استاندارد شده و با این سابقه، امکان اجرا و ادامه این تحلیل‌ها را فراهم می‌آورد و نتایج به مراتب دقیق‌تری به دست می‌دهد.

وی از استاندارد سازی نسخه پنجم مقیاس هوش استنفورد بینه خبر داد و گفت: تبیین و توسعه یک مدل مفهومی و نیز ساختار عاملی هوش شناختی در جامعه ایرانی بر پایه گسترش یک مدل تجربی، تشخیص دقیق علمی و معتبر کودکان دچار مشکلات ذهنی، دیرآموز، مرزی و تیزهوش، تشخیص ناتوانی‌ها و اختلالات یادگیری و ارزیابی توانایی های اولیه کودکی از جمله اهداف انجام این طرح است.

عسگری با بیان اینکه این طرح در سه مرحله در حال انجام است گفت: مرحله اول شامل شامل پرورش مقیاس هوش، انطباق، معادل سازی و تهیه سؤال‌های متناسب با ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و قومی و زبانی کشور، مرحله دوم رواسازی، اعتباریابی و تدوین مقیاس نهایی و مرحله سوم تهیه فرم نهایی و جداول نرم و استاندارد سنین مختلف می‌شود.

کلمات کليدی: مقیاس هوش،استنفورد بینه
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
 


زنان هوشيارتر از آن هستند که مردانگي خود را به همسران خود نشان بدهند