کاسبی مدیری با بیماری های خاص در «دورهمی»!
تمسخر بيماران رواني و تخريب روانپزشكان، روانشناسان و مشاوران در برنامه «دورهمی»!
کد مطلب: 41446
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۹
 
در آخرین شب تابستانی تیرماه مردم و خانواده‌های ایرانی پای برنامه دورهمی مهران مدیری نشستند تا احتمالا لختی بیاسایند و پای نمایش‌های طنز برنامه لبخندی به لبانشان بنشیند.
تمسخر بيماران رواني و تخريب روانپزشكان، روانشناسان و مشاوران در برنامه «دورهمی»!
شب گذشته (31 تیر 1396) برنامه طنز دورهمي موضوع خود را به مشورت و مراكز مشاوره اختصاص داد.
به گزارش ميگنا دکتر مجتبی ارحام‌صدر - روانپزشك، طي يادداشتي اعتراضي نسبت به اين برنامه در روزنامه شرق نوشت: در آخرین شب تابستانی تیرماه مردم و خانواده‌های ایرانی پای برنامه دورهمی مهران مدیری نشستند تا احتمالا لختی بیاسایند و پای نمایش‌های طنز برنامه لبخندی به لبانشان بنشیند.  اما این «دورهمی» از جنس دیگری بود و بابی را در رسانه ملی فتح کرد که تاکنون سابقه نداشته است.
 
در حضور تماشاگران برنامه و در مقابل چشم مردم، سازندگان و بازیگرانی که احتمالا قصد نقد عملکرد روان‌پزشکان و روان‌شناسان را داشتند، شروع به تمسخر و استهزاي علائم بیماری‌های جدی و سخت روان‌پزشکی کردند و با ذکر نام علمی و لاتین بیماری‌ها به صورت نمادین به بیماران روان‌پزشکی خندیدند! 
مهران مدیری، مجری و سازنده برنامه، هم از کنار گود برنامه سریال نه‌چندان زیبای تمسخر بیماری یک عده انسان بی‌گناه را تکمیل می‌کرد و دم‌به‌دم آتشی می‌داد که معلوم نیست چه چیزی را نخواهد سوزاند!

گذشته نه‌چندان‌دور:
در سال‌های اخیر افکار عمومی ما با طنزپردازی‌های آقای مدیری که گهگاه جنجالی هم می‌شود غریبه نیست.  ایشان که نبض زمانه را خوب می‌شناسد و سمت وزیدن باد را خوب می‌فهمد، گاهی به تحصن نمایندگان مملکت و گاهی به عملکرد سیاست‌مردان خوشنام کشور‌ گیر می‌دهد و به‌این‌ترتیب مایه و ماده طنز برای خودش فراهم می‌آورد.  مدیری یک سریال کامل و درسته هم در نقد و هجو پزشکان و پزشکی مملکت ساخت و تا مراحل آخر آن را پیش برد و تقریبا هرچه بود و نبود گفت.
 
اما این برنامه از جنس دیگری بود؛ هنوز هم معتقدم سریال‌سازی در نقد پزشکان اشکالی ندارد، اگرچه تخریب جای نقد را در آن گرفته باشد، اما تمسخر بیماری و علائم بیماران مظلوم روان‌پزشکی هیچ توجیهی ندارد، مگر اینکه احتمال بدهیم عده‌ای دارند با مستمسک قراردادن نشانه‌ها و اسم بیماری‌های روان آدمی، برنامه طنز می‌سازند و با درد بیماران کاسبی می‌کنند. نکته نگران‌کننده همین‌جاست که جای نقد پزشک و روان‌پزشک و روان‌شناس با لودگی در مورد نشانگان و رنج و درد بیمار روان‌پزشکی عوض شود.

نمونه‌های مشابه: خوشبختانه در جهانی زندگی می‌کنیم که نمونه و مشابه برای هرچیزی زیاد است. کارگردانان زیادی به سراغ پرداخت طنز از آموزه‌های روان‌شناختی رفته‌اند. حتی بسیار نویسنده و هنرمند و فیلم‌ساز داریم که مستقیما سروقت بیماری روان‌پزشکی و نشانه‌های آن رفته‌اند، اما هوشیار بوده‌اند تا در دام مسخره‌کردن بیماران روان‌پزشکی نیفتند. نویسندگانی مثل ساعدی، مرتضاییان آبکنار و آیدا مرادی‌آهنی در ایران و خارجیانی چون سالینجر، وونه‌گات، بکت، کامو و کارور همگی از گرفتاری‌های روان انسان محترمانه گفته‌اند و نوشته‌اند بدون اینکه برچسب بیماری روانی به پیشانی کسی بزنند. 
 
چه کسی است که نوشته‌ها و ساخته‌های وودی آلن را فارغ از دغدغه‌های روان‌شناختی بداند، درحالی‌که او هم طنزپرداز است، اما همواره مرز مشخصی دارد بین نقد درمانگر و استهزای بیمار و بیماری. برادران کوئن در اکثر فیلم‌هایشان شخصیت‌های گرفتار بیماری روان‌پزشکی را نمایش می‌دهند، ولی آیا چون طنزپرداز ما به دام ریشخند بیماری و رنج دیگری می‌رفتند؟

بازی خطرناک با اخلاق و سلامت عمومی: در زمانه‌ای که بیش از هر زمان دیگری احتیاج به ارتقای شاخصه‌های اخلاق عمومی و سلامت روان داریم، برنامه‌ای زنده روی آنتن می‌رود که در آن علنا بیماران روان‌پزشکی دست انداخته می‌شوند و دورهمی به آنها و رنج و دردشان می‌خندد!

این‌چنین نشان بیماری را بر پیشانی تعدادی انسان بی‌گناه‌زدن چه پیامی به جامعه می‌دهد؟

در کارزاری که متخصصان سلامت روان، اعم از روان‌پزشک و روان‌شناس و مشاور در مبارزه با بیماری‌ها و مشکلات روان‌شناختی جامعه دارند، یکی از موانع همیشگی برای مراجعه و طرح مشکل، ترس و نفرت بیماران از انگ و استیگمای بیماری روان‌پزشکی است. نام و شهرتی که به اسم بیماری روانی مطرح می‌شود همیشه مانعی است که انسان گرفتار را از آغوش درمانگران دور می‌کند و به کنج تنهایی دردآورش سوق می‌دهد. بنابراین مبارزه با انگ بیماری همواره در دستور کار دست‌اندرکاران سلامت روان جوامع قرار دارد.
در چنین شرایطی شاهدیم که مدیری و تیمش چنین ناشیانه و توهین‌آمیز به سراغ علائم و نشانه‌ها و نام چند بیماری نادر روانی می‌روند و با آنها دستمایه طنز می‌سازند! آیا این برنامه و این نگرش درست در مسیر خلاف سیاست‌های سلامت عمومی نیست؟!
مشاهده فيلم : اينجا
 فيلم برنامه
 
لينك كامل برنامه
کلمات کليدی: انگ،برنامه دورهمي،آني و قيمت،دورهمی مشاوره مشورت،مهران مديري،سروش جمشیدی،برنامه طنز دورهمی،دکتر مجتبی ارحام‌صدر
Share/Save/Bookmark
 
 


یک روانپزشک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۱۸:۲۱
مگه مهران مدیری، خجالت سرش میشه (69337)
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۹:۳۹:۳۶
آقای مهران مدیری بالاخره باید پول وهزینه بازیگرانشو دربیاره تا بازم بگذارند در تلویزیون ظاهرشود حالاشده با تمسخربیماران مظلوم اسکیزوفرن و ... (69338)
 
هادی
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۲۲:۴۸:۱۷
مریضای روانی که به اندازه کافی مسخره هستن ، نیازی به مسخره کردن نیست ... ولی بیشتر از مسخره بودن ، نفرت انگیز هستن ......
کادر درمانی (!) هم اکثراً خودشون مریض روانی هستن ( به غیر از استثناها ) (69342)
 
هادی بخواند
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۰:۵۰:۴۱
خداوند شفای عاجل برای شما عنایت فرماید (69346)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۳:۱۵:۵۸
برادرم به یک نوع بیماری روانی مبتلاست که تحت نظر روانپزشک وروانشناس معالجه میشودوقتی برنامه مدیری را دیدم ناراحت شدم ،آقای هادی ،تو وامثال تو اینقدر عقده دارید که زندگی خودتان راکه پراز عقده و بدبختی است نگاه نمیکنید ودیگران را مریض وخودتان را سالم فرض میکنید و قضاوت ناعادلانه میکنید (69358)
 
هادی
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۳ ۱۷:۱۸:۰۵
شوما نفر اول با اسم جعلی : اول یه دور به روانپزشک حاذق مراجعه کن ، چون بعید می دویم چیزی راجع به رپلیکیشن ، ترنسکریپشن ، ترنسلیشن ، موتاسیون و چرخه های احیا و حیات و ... بدونی ؛ در واقع مغزتو اجاره دادی به فساد و تباهی ...... یک کم دیگه به اون موجود موهوم فکر کنی یه راست باید بری کنج دیوونه خونه ........

جواب جفتتون : دور و برم پر از بیمارای روانیه و در واقع یه جوری ایران دیوونه خونه حساب میشه ...... چند سالی هم بستری بودم ...... هنوزم خیلیاشون آویزونمن ........ ذهن ما بر اساس تعیین یکسان بودن و یکسان نبودن سیگنال های دریافتی از حساسه ها و تقسیم انواع یکسان بودن و نبودن و در نهایت نوع دیگه ای از اون یعنی اندازه یکسان بودن ها و نبودن ها و نگه داری و تقسیم بندی این اطلاعات توی حافظه و فراخوانیش کار می کنه ....... چیزی که آدم های روانی بهش آگاهی ندارن و نمی تونن بفهمنش ( اگرم حفظش کنن نمی تونن باهاش فکر کنن و علوم رو فرا بگیرن ) ........ در واقع یک آدم روانی فقط یک موجود تعریف نشدست که فوق العاده نفهم و بی شعور و احمقه و مدام توی محیط مشکل ایجاد می کنه ........ تعداد روانی ها خیلی زیاده و روز به روز بیشترم میشه و توی جامعه ما توی اکثریت هستن ........ نمی دونم کامنتم بدون سانسور درج میشه یا نه ........ ولی حالم از بوی گند تعفن و نجاست آدمای تعریف نشده که با اصطلاحات احمق ، نفهم ، بی شعور ، عوضی ، کثافت و ... توصیفشون می کنیم به هم می خوره ......... (69362)
 
Dr.x
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۰۰:۰۹:۵۱
هادي
تُف به روت همينو بس (69543)
 

دعا لاستیک یدک نیست که هرگاه مشکل داشتی از ان استفاده کنی بلکه فرمان است که تو را به راه درست هدایت می کند.