نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
از سير تا پياز گروه درماني
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۸

بسته به تشخيص، ممکن است گروه، همگن يا ناهمگن باشد. نمونه اي از گروه هاي همگن، شامل افرادي است که خواهان کاهش وزن يا قطع مصرف دخانيات هستند و نمونه گروه هاي ناهمگن، مي توانند بيماراني با اختلالات ارتباطي و اجتماعي باشند.

 
نگاهی به علائم، عوامل و انواع روانپریشی
۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۱

اختلالی که روان را پریشان و ذهن را مضطرب می‌کند

 
استرس و راه های مقابله با آن
۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۸

استرس یا تنیدگی یا فشار روانی در روان شناسی به معنای فشار و نیرو است و هر محرکی که در انسان ایجاد تنش کند، استرس زا یا عامل تنیدگی نامیده می شود.

 
ذهن خوانی چالش اصلی مبتلایان به اوتیسم
۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۵

مدرس روش درمانی پاسخ محور(PRT)با بیان اینکه تئوری ذهن توانایی توصیف حالات ذهنی مانند باورها، نیات، تمایلات و آرزوها برای خود و دیگران است،گفت:در مبتلایان به اتیسم تئوری ذهن به خوبی رشد نکرده و در مواردی توان آنها در حد کودکی باقی می ماند.

 
آشنايي با اختلالات رفتاري و رواني
۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۹

گاهي فردي را مي بينيم که از برخي چيزها مانند تاريکي مي ترسد. گاهي به شخصي بر مي خوريم که پيوسته دست هايش را به هم مي مالد و اضطرابي غيرطبيعي دارد، يا فردي را سراغ داريم که چند بار در طول روز دوش مي گيرد و موارد فراوان ديگري که نشان رفتار غير عادي آنان است.

 
مهارت كنترل اضطراب امتحان
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲

نتايج تحقيقات نشان مي دهد كه اضطراب امتحان مي تواند عملكرد تحصيلي دانش آموز را تحت تأثير قرار دهد و متقابلاً عملكرد تحصيلي نيز مي تواند باعث اضطراب امتحان در دانش آموزان گردد.

 
بیماری خانمان براندازی به نام «وسواس»
۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۵

وسواس بیماری مزاحم و مختل‌کننده زندگی فرد و اطرافیان اوست. در این مطلب به انواع وسواس و راه‌های درمانی آن اشاره خواهیم کرد.

 
با درد بی‌درمان خودشیفتگی چه کنیم؟
۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۱

همه ما در کودکی با نوعی خودمحوری و خودشیفتگی زندگی می‌کنیم. یک کودک فقط نیازهای خودش را می‌بیند و همه چیز را از منظر دید خود نظاره می‌کند و فکر می‌کند دیگران در زندگی موظفند نیازها و خواسته‌های او را برآورده کنند.

 
20 نشانه کودکان مبتلا به اوتیسم چیست؟
۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۶

امروزه دیگر تصویری که از یک کودک مبتلا به اوتیسم داریم، یک فرد ناتوان و گوشه گیر نیست، بلکه می دانیم اوتیسم طیف گسترده ای از علائم را به همراه دارد.

 
شخصیت‌شناسی فضول‌ها +تست
۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۱

فضولی، کنجکاوی یا هر اسمی که رویش بگذارید، از آن حس هایی است که همه تجربه می کنند، بعضی بیشتر، بعضی کمتر!

 
طبقه بندی عقب ماندگی ذهنی
۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۶

در این مقاله، به نظام های طبقه بندی که براساس ویژگی های فردی لازم، برای تشخیص عقب ماندگی شکل گرفته اند، توجه ویژه ای شده است ( برای مثال، کارکرد هوشی و سازشی )

 
آسيب شناسي خانواده، کودک آزاري رواني و عاطفي در خانواده
۲۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۰

كودك آزاري يكي از مصاديق بارز آسيب هاي خانواده در عصر امروزي است و اين واقعيت نيز مورد تأييد قرار گرفته است كه كودك آزاري در هر شكلي باعث ايجاد تبعات منفي بسياري از نظر جسمي و رواني براي كودك خواهد شد

 
رويكرد پذيرش و ذهن آگاهي در اضطراب
۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۷

Acceptance and Mindfulness-based Approach to Anxiety

 
اضطراب جنسی مردانه چیست؟
۲۳ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۸

اضطراب جنسی مردانه، تجربه وضع ناخوشایند و پراسترسی است که فرد از وقوع احتمالی برخی از افکار یا اعمال نامطلوب مرتبط با رابطه جنسی به هراس افتاده و خود را در مواجهه با آنها، ناتوان فرض می‌‌کند. این وضع روانی بسیار مخرب است.

 
همه چیز درباره وحشت زدگی و اختلال ”گذرهراسی”
۲۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۶

پژوهش ها به ما می گویند که اختلال وحشت زدگی و گذرهراسی اگر چه می توانند زمینه های ارثی داشته باشند، اما کاملاً ارثی نیستند.

 
با «سندرم افسردگی پس از تعطیلات» چه کنیم؟!
۱۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۳

بسیاری از مردم به تعطیلات مانند سفر به فضا می‌نگرند! از هفته‌ها قبل برای پرواز دشوار به فضا به دقت برنامه‌ریزی کرده و پس از پرتاب و ورود به فضا آرامش و سکون بی‌نظیری را تجربه می‌کنند، اما هنگام بازگشت دوباره به زمین دچار اضطراب و آشفتگی می‌شوند.

 
اضطراب مادر چه تاثیری روی جنین دارد؟
۱۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۹

استرس های طولانی مدت می توانند موجب سقط زودهنگام، مرده زایی، وزن بسیار پایین هنگام تولد و زایمان های زودرس شوند.

 
تغییرات اختلالات شخصیت در DSM-5
۸ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۵۵

دی‌اس‌ام-۵ (به انگلیسی: DSM-5) (که قبلاً به عنوان DSM-V شناخته می شده است) نسخه پنجم برنامه ریزی شده از انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) است. و در واقع یک راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است. DSM-5 در ماه مه سال ۲۰۱۳ انتشار یافت و جایگزین DSM-IV که آخرین بار در سال ۲۰۰۰ تجدید نظر شده است، شد.

 
اضطراب و افسردگی در تعطیلات
۲۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۴

تعطیلات برای برخی از مردم هرچیزی است مگر خوشی و شادمانی. آنها در این دوره زمانی دچار افسردگی شده و حتی ممکن است تا مدت‌ها پس از تعطیلات هم غمگین و ناراحت باشند.

 
اگر همسرتان افسردگی دارد حتما بخوانید
۲۸ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۶

«مهربانی و فداکاری او، توجه او، شفقت و عشق او، بیش از هر چیز دیگر مرا در مدت عذاب روانی‌ام روی پا نگه داشت. اگر من بخواهم شخصی را که در بهبودی من بیشترین تأثیر را داشته است انتخاب کنم، آن شخص مطمئناً همسرم است.»این جملات را نورمن اندلر، روان‌شناس، بعد از بهبود از افسردگی شدیدی که دچارش شده بود، نوشته ...