نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :
ماهیتِ ارتباط از منظر روان شناسی
۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۹

نکات کلیدی ماهیت ارتباط: (1) ارتباط، زمانی برقرار می شود که اطلاعات از جایی به جای دیگر منتقل شود. ارتباط می تواند از طریق هر یک از دستگاه های حسی منتقل شود، و هر یک دستگاه حسی خاص یا جنبه ای از یک دستگاه حسی که اطلاعات را حمل می کند، کانال ارتباطی نامیده می شود. ارتباط غیر کلامی: (2) گفتار، با ارتباط ...

 
چگونه سالم طلاق بگیریم؟!
۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۶

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بعد از جدایی، مرخصی استعلاجی گرفته اید، تنها نیستید. 76 درصد از مردم می گویند که بعد از جدایی، حزن و ناراحتی را تجربه می کنند و این ناراحتی به مشکلات جسمانی و احساسی عمده ای برای آنها می انجامد.

 
طبقه بندی تیپ های شخصیتی افراد سلطه جو
۲۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۳

هدف مشاوره و روان درمانی این است که فرد سلطه جو تبدیل به فردی خویشتن ساز شود

 
زوج های شاغل می‌توانند خوب و خوش باشند؟
۲۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۵۴

همیشه کارهایی هست که نمی دانید! اما به مرور که در زندگی جا افتاده تر شوید، دستتان می آید که چی به چیست و قاعده و حساب و کتابش را تا حد خوبی می توانید خودتان بچینید؛ به جای اینکه زندگی خودش شما را به هر وری که خواست بکشاند.

 
اشتباه‌هاي رايج که ريشه اختلافات زوج‌هاي جوان است
۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۸

معمولا بين زوج هايي که به خاطر هر مسئله کوچکي با هم جر و بحث مي کنند، اشتباهات مشترکي وجود دارد. اشتباهاتي که باعث مي شود فاصله بين زوج ها بيشتر و بيشتر شود. زماني که فاصله بين زن و مردي در زندگي مشترک زياد شود، آن ها حرف يکديگر را نمي فهمند و گاهي تا مرز جدايي پيش مي روند و از هم جدا مي شوند.

 
داغ (سوگ) و افسردگی ناشی از آن
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۲

یکی از موارد سوگ بیمارگونه، مزمن شدن آن است. در این مواقع فرد عزادار برای مدتی طولانی تر از آن چه به طور معمول وجود دارد علایم افسردگی و بی قراری از خود نشان می دهد.

 
زندگی با همسر همیشه مشکوک!
۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۷

بسیارند کسانی که بدبینی وسواس‌گونه‌ای به همسرشان پیدا کرده‌اند و فراوانند طلاقهایی که به همین دلیل رخ می‌دهند؛ حال آن که اگر هر یک از طرفین می‌دانستند نگاه پر از سوء‌ظنشان چگونه و از کجا نشأت گرفته و بخوبی آن را مدیریت می‌کردند، همچنان دو پرنده عاشقی بودند که زندگی مشترکشان را با آن توصیف می‌کردند.

 
گام به گام تا ترک دروغ
۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۱

دلايل دروغگويي هرچه که باشد اگر شما در پي جبران و کنار گذاشتن آن هستيد موفق خواهيد شد فقط بايد توجه داشته باشيد که اين کار ممکن است مقداري طول بکشد

 
عفت جنسی والدین در برابر کودکان
۱۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۴

پرهیز از حرف ها، طنزها و فحش های رکیک جنسی ( چون کودکان ممکن است بعداً حرف ها را کلمه به کلمه معنی کنند و همین، سبب انگیزش و تحریک جنسی زودرس آن ها شود)

 
خشونت را با عشق اشتباه نگیرید
۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۵۶

خشونت دشمن عشق است و این دو به هیچ عنوان نمی‌توانند در کنار هم بمانند. بعضی افراد سعی می‌کنند خشونت در روابط را "طبیعی" جلوه دهند و می‌گویند در هر ازدواجی گاهی خشونت بروز می‌کند. سعی می‌کنند آن را کوچک شمرده و آن را بخشی غیرقابل‌اجتناب و طبیعی در هر رابطه‌ای معرفی کنند.

 
گذر از داغ دیدگی
۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۲۶

سوگ مجموعه ای از احساسات، افکار و رفتارهایی است که وقتی فرد با فقدان و یا تهدید فقدان مواجه می شود، در درون او به جنبش درمی آید. سوگ، هم شامل پدیده های درونی است (افکار و احساسات) و هم پدیده های بیرونی را در بر می گیرد (رفتارهای مربوط به سوگ مانند گریه کردن، سیاه پوشیدن و...).

 
۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۵

عوامل متعددی می تواند زمینه ساز بروز خیانت در زندگی مشترک باشد. با توجه به پیچیدگی های انسان و متعاقبا ماهیت پیچیده روابط انسانی ، خیانت نیز ، دردی برخاسته از عوامل مختلف می تواند باشد که حتی گاه هیچ شباهتی بین این عوامل در افراد مختلف دیده نمی شود .

 
۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۶

میزان و درجه خیالپردازی های جنسی از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است و برحسب سن، جنسیت، قدرت تخیل و خیالپردازی، سابقه رابطه جنسی و توان جسمی دامنه متغیری دارد.

 
وابستگي به زبان ساده !
۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۴

وابسته بودن به خودي خود آسيب زا نيست بلكه نشانه اي از اجتماعي بودن و طبيعت نيازمند بودن انسان به عنوان يك مخلوق خداوند است.

 
رفتار های پر خطر در جوانان
۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۵

برخی از رفتارها که تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم عمیقی بر سلامت فرد و جامعه می گذارند و عواقب منفی در بردارند " رفتارهای پر خطر " می نامند .

 
۱۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۲

زمان‌های در رابطه هست که احساس می‌کنیم طرفمان چندان که باید با ما صادق نیست. این وضعیت اگر با نشان دادن بی‌تفاوتی او نسبت به نگرانی‌های ما همراه شود، بدتر هم خواهد شد. نتیجه کار ردوبدل شدن پانتومیم شکل بازخواست و انکارهایی می‌شود که اگر موقعیت اینقدر ناراحت‌کننده نبود می ...

 
چگونه با غم و اندوه مقابله کنیم؟
۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۱

زمانی که نزدیک‌ترین دوست و گاهی عزیزترین فرد زندگی خود را از دست می‌دهیم چه کنیم که بتوانیم راحت‌تر با غم و اندوه ناشی از آن به زندگی عادی بازگردیم.

 
همسرتان خیانت نمی‌کند به شرطی که …
۱۹ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۰

گرچه حفظ یک رابطه زناشویی سخت‌ترین نوع حفظ یک رابطه است اما باید بدانیم در هر رابطه‌ای از هر نوع و هر شکل هر فرد فقط می‌تواند خود را تغییر دهد نه هیچ‌کس دیگر را. پس به جای کنترل کردن همسرتان و بازی کردن نقش کارآگاه، صادقانه و دور از تعصب به چالش‌ها و مشکلات زندگی مشترک خود نگاه کنید.

 
نترسيد، در جمع صحبت کنيد
۱۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۷

اين اختلال از رايج ترين اختلال هاي روان شناختي است و در زنان بيشتر از مردان شايع است. مبتلايان به اين اختلال مي توانند در يک موقعيت يا همه موقعيت هاي اجتماعي احساس اضطراب و پريشاني کنند.

 
خشونت خانگی: چرا خانمها در چنین روابطی باقی می مانند؟
۱۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۶

آنها از اینکه نمی‌دانند دفعه بعدی که مورد آزار قرار می‌گیرند کی است متنفر هستند. خیلی وقت‌ها، ترک یک رابطه آزاردهنده برای آنها خطرناک است.