متن تفاهم‌نامه بين وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي كشور
کد مطلب: 2727
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۳۵
 


تفاهم‌نامه بين وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي كشور در 23 بهمن ماه 1389 به امضاي فاطمه قربان معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش و علي باقرزاده معاون وزير و رئيس سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشاركت‌هاي مردمي وقت و احمد اسفندياري رئيس سازمان بهزيستي كشور رسيده است.
به گزارش میگنا به نقل از مركز اطلاع‌رساني و روابط‌عمومي وزارت آموزش و پرورش، با عنايت به متن اين تفاهم نامه وهمچنين  قانون مجلس شوراي اسلامي مبني بر صدور هرگونه مجوز براي آموزش كودكان 4 سال به بالا براي آموزش و پرورش ، مجددا اظهارات معاون سازمان بهزيستي تكذيب مي گردد. در اين تفاهم‌نامه آمده است:
1)    موضوع تفاهم‌نامه
در اجراي قانون تاسيس و اداره مدارس و مراكز غيردولتي مصوبه 06/05/87 مجلس محترم شوراي اسلامي و به منظور ايجاد وحدت رويه و هماهنگي در چگونگي ادامه فعاليت آموزش‌هاي پيش‌دبستاني داير در مهد‌هاي كودك، تفاهم‌نامه ذيل في‌مابين سازمان بهزيستي كشور و وزارت آموزش و پرورش (سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشاركت‌هاي مردمي و معاونت آموزش ابتدايي) منعقد مي‌گردد تا انطباق شرايط آموزش‌هاي پيش‌دبستاني داير در مهدهاي كودك با ضوابط و مقررات مندرج در قانون فراهم گردد.
2)    مدت زمان تفاهم‌نامه
اين تفاهم‌نامه از تاريخ امضاء به مدت 3 سال داراي اعتبار مي‌باشد.
3)    تعهدات سازمان بهزيستي
الف‌- سازمان بهزيستي صرفا مجاز به صدور مجوز فعاليت مهدكودك‌ها مي‌باشد و موسسيني كه موفق به دريافت مجوز مي‌شوند تنها مجاز به پذيرش گروه سني زير 4 سال تمام مي‌باشند.
ب‌- سازمان بهزيستي اطلاعات مربوط به مهدهاي كودكي كه اقدام به پذيرش كودكان پيش‌دبستاني نموده‌اند را به آموزش و پرورش اعلام نمايد تا اطلاع‌رساني لازم جهت تطبيق خود با شرايط قانون تاسيس و اداره مدارس و مراكز آموزشي و پرورشي غيردولتي صورت پذيرد.
ج‌- موسسان مهدهاي كودك كه كلاس‌ پيش‌دبستاني داير نموده‌اند موظف به استفاده از برنامه آموزشي درسي مصوب سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي درسي وزارت آموزش و پرورش مي‌باشند.
4)    تعهدات آموزش و پرورش
الف- وزارت آموزش و پرورش در آموزش نيروي انساني شاغل در كلاس‌هاي پيش‌دبستاني متشكله در مهدهاي كودك از ظرفيت‌هاي سازمان بهزيستي استفاده مي‌نمايد.
ب- شهريه كلاس‌هاي پيش‌دبستاني داير در مهدهاي كودك توسط شوراي نظارت بر مدارس و مراكز غيردولتي آموزش و پرورش تعيين مي‌گردد.
ج- آموزش و پرورش در صدور مجوز مراكز پيش‌دبستاني، متقاضياني كه سابقه فعاليت و اداره مهد كودك را داشته باشند در اولويت قرار مي‌دهد و همچنين در ارايه تسهيلات و مساعدت‌هاي بعدي سابقه فعاليت و عملكرد مطلوب موسسين مهدكودك به عنوان سابقه مثبت را منظور مي‌نمايد.
د- آموزش و پرورش به موسسين مهدهاي كودك دايري كه پس از انقضاء مهلت مجوز اخذ شده از سوي بهزيستي شرايط سني تاسيس مركز پيش‌دبستاني را ندارند اجازه مي‌دهد تا حصول شرايط سني (حداكثر 2 سال) با تمديد مجوز مهدكودك توسط بهزيستي به فعاليت خود ادامه دهند.
ر- در مناطق روستايي كه روستا مهد داير مي‌باشد، آموزش و پرورش اقدام به صدور مجوز مراكز پيش‌دبستاني مستقل و يا وابسته را ننمايد توسعه و ادامه فعاليت كلاس‌هاي پيش‌دبستاني در روستا مهدهاي تحت نظارت سازمان بهزيستي كشور كما في‌السابق بلامانع مي‌باشد.
5)    گستره مكاني اجراي تفاهم‌نامه
مفاد اين تفاهم‌نامه پس از امضاء در سراسر كشور قابليت اجرا دارد.
6)    نحوه نظارت بر اجراي تفاهم‌نامه
كميته‌اي با حضور نمايندگان سازمان بهزيستي كشور و وزارت آموزش و پرورش بر نحوه اجراي تفاهم‌نامه نظارت خواهند نمود.
7)    سازوكار حل و فصل اختلافات
هر گونه تخلف موسسين مهدهاي كودك كه فعاليت پيش‌دبستاني دارند در زمينه نيروي انساني، فضا، تجهيزات، شهريه دريافتي و... ابتدا در كميته استان با حضور نمايندگان سازمان بهزيستي و آموزش و پرورش استان بررسي و سپس در شوراي نظارت استان موضوع ماده 5 قانون تاسيس مدارس غيردولتي تصميم‌گيري خواهد شد.
8)    تعهدات مشترك
1-8- آن دسته از موسسين مهدهاي كودك كه براساس مجوزهاي قبلي سازمان بهزيستي اقدام به تاسيس و راه‌اندازي مهدكودك نموده و از كودكان 4 و 5 ساله براي آموزش‌هاي قبل از دبستان ثبت‌نام نموده‌اند تا پايان مهلت انقضاي مجوز فوق‌الاشاره مي‌توانند به فعاليت خود ادامه دهند.
2-8- از كارشناسان سازمان بهزيستي در كميته توليد محتواي پيش‌دبستاني استان‌هاي كشور استفاده خواهد شد.
3-8- نظارت بر كلاس‌هاي پيش‌دبستاني بند 1-8 با توجه به استانداردها و اصول حاكم بر فعاليت‌هاي پيش‌دبستاني مورد نظر آموزش و پرورش بر عهده طرفين مي‌باشد.
9- اين تفاهم‌نامه در (9) ماده مورد توافق بوده و در تاريخ 23/11/89 به امضاي طرفين رسيده و كليه نسخ داراي اعتبار واحد بوده و از تاريخ امضاء لازم اجرا خواهد بود.
 
 
 
کلمات کليدی: تفاهم‌نامه -وزارت آموزش و پرورش - سازمان بهزيستي كشور
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۰-۰۹-۱۱ ۱۹:۲۱:۵۷
باسلام میخواهم بدانم واقعااین تفاهم نامه به امضارسیده؟پس چرااموزش پرورش رعایت نمیکند؟0911 (3157)
 
۱۳۹۱-۰۸-۰۷ ۲۰:۱۴:۲۴
سلام عاقبت مربیان روستامهدها که 9 سال زحمت کشیده اند چه میشود؟ (14052)