استفاده از اسپری بینی «هورمون عشق» در درمان اوتیسم
کد مطلب: 35119
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷
 
اکسی‌توسین، که به آن «هورمون عشق» می‌گویند، به گفته یک مطالعه جدید استرالیایی ممکن است به بهبود مهارت‌های اجتماعی در کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کند.
یان هیکی، از مؤلفان این مطالعه و رئیس مرکز مغز و ذهن در دانشگاه سیدنی، در یک کنفرانس دانشگاهی گفت: «پتانسیل استفاده چنین درمان‌های ساده‌ای برای بهبود فواید بلندمدت‌تر درمان‌های دیگر، بسیار هیجان‌انگیز است.»

اوکسی‌توسین که به صورت طبیعی در بدن انسان ساخته می‌شود به روابط اجتماعی مثل جفت‌شدن عاشقانه یا پیوند والدین و بچه ارتباط داده شده است. مطالعه جدید شامل 31 کودک 3 تا 8 ساله مبتلا به اوتیسم بود که به مدت پنج هفته، روزانه دو بار، از اسپری بینی اوکسی‌توسین استفاده می‌کردند.

به گزارش محققان، کودکانی که اسپری بینی دریافت می‌کردند، نسبت به دیگر کودکان مبتلا، بهبودهای چشمگیری در مشکلات رفتاری، عاطفی و اجتماعی نشان دادند. به گفته محققان شایع‌ترین اثرات جانبی، تشنگی، تکرر ادرار و یبوست بود.

به گفته تیم هیکی، این اولین مطالعه‌ای است که اثربخشی یک دارو را در بهبود مهارت‌های اجتماعی افراد جوان مبتلا به اوتیسم نشان می‌دهد. محققان گفتند که آنها فهمیدند بهبودهای رفتاری مرتبط با درمان اوکسی‌توسین به تغییراتی در مدار اجتماعی مغز مربوط است.
به گفته آنها، قدم بعدی این است که بفهمیم اوکسی‌توسین چه‌طور مدارهای مغزی را در جهت تغییر رفتار اجتماعی، عوض می‌کند و درمان با اوکسی‌توسین چگونه ممکن است به عنوان قسمتی از درمان کلی کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده شود.
کلمات کليدی: اسپری بینی،اوکسی‌توسین،اکسی‌توسین،اوتیسم،پیوند والدین و بچه،جفت‌شدن،عاشقانه،هورمون عشق
Share/Save/Bookmark
 
 


سوگند به روز وقتیکه نور می گیرد و به شب وقتیکه آرام می گیرد؛ من نه تو را رها کرده ام و نه با تو دشمنی کرده ام. (سوره ضحی 1-2)