نقش موثر آموزش مهارت‌های زندگی به نوجوانان در پیشگیری از اعتیاد
کد مطلب: 5549
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۰۸
 

به گزارش برنا،  جواد علاقبند راد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در گرایش نوجوانان و جوانان به اعتیاد عوامل اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی، ژنتیکی و بیولوژیکی نقش موثری دارند.
وی افزود: از عوامل اجتماعی می‌توان به فقر، تغییر ارزش‌ها، کمرنگ شدن روابط فرزندان با والدین، استقلال‌طلبی فرزندان و نفوذ همسالان در آنان اشاره کرد و تمام این موارد در فردی که استعداد بیولوژیکی و ژنتیکی دارد و طبعاً دسترسی به مواد نیز برایش فراهم است، می‌تواند زمینه‌ اعتیاد وی را فراهم کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: دوره نوجوانی از یک طرف فرصتی است تا فرد بتواند آمادگی لازم را جهت رشد و سازندگی خود و موثر واقع شدن در جامعه کسب کند و در حقیقت بتواند در دوره‌های نوجوانی و بزرگسالی شیوه‌های درست مدیریت را در زندگی خود به کار بندد و از طرف دیگر این دوره می‌تواند خطرآفرین هم باشد، در واقع عدم فراگرفتن مهارت‌های زندگی نوجوان را مستعد مصرف مواد مخدر و اعتیاد خواهد کرد.
علاقبند راد افزود: راهکارهای پیشگیرانه همچون آموزش مهارت‌های اجتماعی و زندگی، نه گفتن و تحت تاثیر قرار نگرفتن از سوی همسالان باید از دوره کودکی و نوجوانی به فرد آموخته شوند.
وی بیان داشت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی در خصوص مداخلات درمانی اعتیاد برای نوجوانان می‌تواند موثرترین و مهم‌ترین گام در شناخت اعتیاد در نوجوانان و درمان آن باشد و این شناخت برای درمانگران به دلیل رسیدن به یک مدل درمانی موفق در این زمینه می‌تواند بهترین راهکار باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت: اعتیاد پدیده‌ای است که فرد را در دوره بزرگسالی از مواجهه با استرس‌ها و موقعیت‌های جدید درمانده و عاجز می‌کند و هر چقدر آگاهی این فرد از مهارت‌های مقابله با مشکلات و حل مسائل بیشتر باشد کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد قرار خواهد گرفت.
علاقبند راد تاکید کرد: آموزش مهارت‌های زندگی به نوجوانان در جلوگیری از گرایش آنان به اعتیاد و موادمخدر بسیار مثمرثمر خواهد بود.
وی همچنین با پراهمیت خواندن نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد یا درمان آن در فرزندان، یادآور شد: عمده‌ترین نقش والدین در پیشگیری از اعتیاد فرزندانشان، نظارت منطقی و موثر است، بدون نظارت و انضباط درست هیچ خانواده‌ای نه تنها نمی‌تواند فزرند خوب و موفقی را تربیت کند بلکه ممکن است وی را در معرض خطر اعتیاد هم قرار دهد.
علاقبند راد با بیان این‌که رها کردن فرزند به حال خود و بی‌توجهی به خواسته‌های وی و همچنین سخت‌گیری و انضباط بدون منطق، نظارت‌ موثری از سوی والدین نیستند، افزود: والدین باید در عین آن‌که نقش حمایتی از فرزندان خود دارند، همواره در کنار آن‌ها و شنوای سخنانشان باشند و این مهم‌ترین پیامی است که می‌توان به والدین داد.
 
کلمات کليدی: جواد علاقبند راد, مهارت‌های زندگی, نوجوانان و جوانان, اعتیاد
Share/Save/Bookmark
 
 


برای کشتی های ساکن، موج های دریا تصمیم می گیرند!