پنهان کردن ازدواج قبلی بوسیله مرد، تا دو سال حبس دارد
کد مطلب: 40730
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۷
 
آیا پنهان کردن ازدواج قبلی بوسیله مرد، جرم است؟ کارشناسان حقوقي به این پرسش پاسخ داده‌اند.
پنهان کردن ازدواج قبلی بوسیله مرد، تا دو سال حبس دارد
پرسش درباره پنهان کردن ازدواج قبلی بوسیله مرد:
با سلام. اگر مرد ازدواج قبلی خود را از همسرش پنهان کند، آیا مرتکب جرم شده است؟

پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
ازدواج همواره از قدیمی ترین و محکم ترین پیمان های میان انسان می باشد. این پیمان که آغاز رابطه ای میان دو انسان می باشد اساس و مبنای بقای بشر نیز به شمار می آید، لذا اهمیت آن باعث گردیده تا علاوه بر شریعت اسلام، قانون نیز به منظور حفظ حرمت این سنت قدیمی تدابیری را اتخاذ نمایند. از همین روی و به منظور جلوگیری از سوءاستفاده کردن افراد از این سنت قدیمی مجازات هایی را برای افرادی که طرف مقابل خود را در ازدواج فریب می دهند درنظر گرفته است. این در حالی است که یکی از مصادیق بسیار شایع جرم فریب در ازدواج اعلام عدم سابقه ازدواج یکی از طرفین عقد می باشد. به عبارتی دیگر تجرد یکی از مواردی است که عقد بر مبنای آن واقع می گردد. به طور مثال مردی که قبلاً سابقه ازدواج و جدایی از همسر داشته به خواستگاری دختر خانمی می رود و خود را مجرد معرفی و بیان می نماید تاکنون سابقه ازدواج نداشته است و عقد ازدواج بر مبنای این امر واقع می شود.
همچنین آنکه ممکن است فردی قصد تجدید فراش داشته باشد و بواسطه اینکه دو شناسنامه دارد، ازدواج اول خود را از زن دوم مخفی می نماید و اقدام به ثبت ازدواج خود در شناسنامه دوم می نماید.

از طرفی دیگر همواره این احتمال وجود خواهد داشت که عمل فریب در ازدواج توسط زن رخ دهد. به طور مثال زن ازدواج پیشین خود را از مرد مخفی نماید. در اینصورت ها باید بیان داشت که چنین شخصی به حکم قانون مرتکب فریب در ازدواج گردیده، لذا مستوجب شش ماه تا دو سال حبس خواهد بود.

منبع: ميزان
کلمات کليدی: فریب در ازدواج ، جرم،فریب در ازدواج ،پنهان کردن،ازدواج قبلی،مرد،دو سال حبس،ثبت ازدواج
Share/Save/Bookmark
 
 


برای کشتی های ساکن، موج های دریا تصمیم می گیرند!