67 درصد «شهروندان افغانستان» از اختلالات روانی رنج می‌برند
کد مطلب: 41919
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
 
یافته‌های وزارت بهداشت و درمان افغانستان نشان می‌دهد که بیش از ۶۷ درصد از شهروندان افغانستان از اختلالات روانی رنج می‌برند.
67 درصد «شهروندان افغانستان» از اختلالات روانی رنج می‌برند
فدامحمد پیکان معاون وزارت بهداشت و درمان افغانستان با بیان اینکه بیش از ۶۷ درصد از شهروندان افغانستان از انواع اختلالات روانی رنج می‌برند، گفت: قرار است مراکز و سطح خدمات درمان بیماران روانی در افغانستان توسعه پیدا کند. بیمارستان و مراکز درمان بیماران روانی در ۸ بخش کشور وجود دارد که بیش از ۱۰۰ متخصص بیماری روانی و حدود ۶۰۰مشاور روانی در این مراکز مشغول هستند.

وی افزود: شمار مراکز و متخصصین روانی با درنظر گرفتن افزایش افرادی که به بیماری‌های روانی مبتلا هستند، وزارت بهداشت را مجبور ساخت که مراکز درمان بیماری‌های روانی را توسعه و تعداد متخصصان و مشاوران روانی را افزایش دهد.

پیکان گفت: براساس آخرین سروی‌های که در افغانستان انجام شده است، هم اکنون حدود ۶۷ در صد مردم از اختلالات روانی رنج می‌برند که فقر گسترده، جنگ و ناامنی، مواد مخدر و مهاجرت عوامل عمده بروز این اختلالات را تشکیل می‌دهند.

معاون وزارت بهداشت افغانستان از توسعه و بهسازی بیمارستان روانی کابل خبر داد و بیان کرد: این مرکز روانی تا ۲ سال آینده با استاندردهای جهانی برابر خواهد شد.

وی گفت: ظرفیت سازی، توسعه سیستم، ایجاد زمینه های آموزش، دیجیتال سازی از جمله برنامه‌هایی است که در پروژه توسعه این بیمارستان در دست گرفته شده و با تکمیل آنها این مرکز به یکی از بیمارستان‌های برتر روانی در منطقه تبدیل خواهد شد.

جمهور به نقل از معاون خدمات بهداشتی وزارت بهداشت افغانستان نوشت: این پروژه که مبلغ ۷.۶ میلیون افغانی هزینه در بر خواهد داشت، با کمک مالی بانک جهانی اجرا خواهد شد.
منبع: ميزان
کلمات کليدی: اقغان،افغاني،افغانستان،مردم افغان
Share/Save/Bookmark
 
 


زندگي کتابي است پر ماجرا، هيچگاه آن را به خاطر يک ورقش دور نينداز