جلوگیری از افسردگی با هورمون درمانی
کد مطلب: 28986
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۴۵
 
این قضیه هم در مورد زنان و هم در مورد مردان صدق می کند و تغییر در ترشح هورمون تستوسترون (هورمون مردانه ) می تواند باعث افسردگی شود.
مطالعات محققان دانشگاه پزشکی وین نشان می دهد که هورمون های جنسی اثر مهمی بر خلق و خو و روان دارند‍، به همین دلیل هورمون درمانی در درمان افسردگی موثر است.

به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز، هورمون ها مهمترین عامل در تعادل نوسانات خلق وخو هستند. یکی از مهمترین دلایل افسردگی پس از زایمان نیز بر هم خوردن تعادل هورمونی است. این قضیه هم در مورد زنان و هم در مورد مردان صدق می کند و تغییر در ترشح هورمون تستوسترون (هورمون مردانه ) می تواند باعث افسردگی شود.

تحقیقات نشان می دهد که در ورای این تغییرات هورمونی، مکانیسم های بیولوژیکی پیچیده ای نهفته است. هورمون تستوسترون، تعداد پروتئین های حامل سروتونین را در مغز انسان افزایش می دهد.
سروتونین هورمونی است که در سیستم اعصاب مرکزی ترشح می شود و نقش آن تعادل حالت های روحی و احساس شادی است.
تحقیقات نشان می دهد که هورمون درمانی باعث افزایش حامل های سروتونین می شود. مکانیسم داروهای افسردگی نیز مشابه است و برای تغییر خلق و خو، تعداد حامل های سروتونین را افزایش می دهند.
هورمون درمانی در زنان یائسه در صورتی که بیمار سابقه بیماری خاصی نداشته باشد یا از نظر ژنتیکی مستعد ژن سرطان نباشد، توصیه شده است. هورمون درمانی از پیری زودرس و پوکی استخوان جلوگیری می کند.
کلمات کليدی: سروتونین،هورمون،افسردگی،هورمون درمانی
Share/Save/Bookmark
 
 


هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.