مصاحبه خواندنی با پروفسور مریم میرزاخانی
کد مطلب: 26483
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۵۸
 
نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد بارها مجبور شدم کاملا توضیح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه را داشتم.
پروفسور مریم میرزاخانی دانشمند جوان ایرانی که موفق به دریافت جایزه معتبر بین المللی فیلدز به خاطر تحقیقات خود در زمینه علم ریاضی شده است در مصاحبه ای با وب سایت " clay mathematics institute" گفت به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد آمریکا بارها مجبور بوده توضیح دهد که زنان در ایران امکان راه یابی به دانشگاه را دارند.
به گزارش عصر ایران میرزاخانی در این مصاحبه با اشاره به خاطرات خود از دوران دانش آموزی و دانشجویی در ایران می گوید: نظام آموزشی در ایران آن گونه که در اینجا تصور می شود نیست. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه هاروارد بارها مجبور شدم کاملا توضیح دهم که به عنوان یک زن در ایران حق ورود به دانشگاه را داشتم.

روزنامه واشنگتن پست آمریکا با اشاره به این مصاحبه می نویسد : پیام تبریک حسن روحانی رییس جمهور ایران به این زن نخبه ایرانی همزمان با پدیده شایع فرار مغزها از این کشور اتفاق می افتد. میرزاخانی از سال 1999 و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ریاضی در دانشگاه هاروارد به آمریکا مهاجرت کرد.

وی در سال های 1994 و 1995 برنده مدال المپیاد بین المللی در ریاضی شد. بر اساس این گزارش و طبق تخمین بانک جهانی تنها در فاصله سال های 2009 تا 2013(از سال 1388 تا 1392) بیش از 300 هزار ایرانی تحصیل کرده دانشگاهی این کشور را ترک کرده اند.

واشنگتن پست می نویسد : آمار دانشجویان ایرانی در مقاطع تحصیلی تکمیلی در داشگاه های آمریکا رو به افزایش است. واشنگتن پست می نویسد : زنان ایرانی با وجودی که بیش از 60 درصد ورودی دانشگاه ها را تشکیل می دهند اما در مقاطع تحصیلی تکمیلی در دانشگاه های ایران ، شانس کمتری نسبت به مردان دارند.
بر اساس این گزارش تنها در سال 2012 ، 36 دانشگاه در ایران تحصیل زنان را در 77 رشته تحصیلی از جمله مهندسی نفت و فیزیک هسته ای ممنوع کردند.
واشنگتن پست می نویسد این در حالی است که طبق آمارهای ورودی دانشگاه های دولتی در ایران زنان از سال 2001 به لحاظ حجم ورودی دانشگاه ها بر مردان فزونی یافتند و از این سال همواره آمار ورودی دختران به دانشگاه از پسران بیشتر بوده است.
کلمات کليدی: مریم میرزاخانی ، نوبل ریاضی
Share/Save/Bookmark
 
 


Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۵-۲۵ ۰۱:۰۷:۲۴
افتخارمی پروفسور . (40777)
 
هاشمی
۱۳۹۳-۰۵-۲۵ ۰۳:۰۴:۱۸
ای کاش این ابجی پروفسور تو فرنگ حجابش را فراموش نمی کرد و علاوه بر علم و هنر پیام اور فرهنگ و شریعت ایرانی نیز بود. (40780)
 
کوثر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۸:۴۱:۵۲
اگه حجابشو رعایت میکرد که حق ورود به همچین دانشگاهی رو نداشت شاید اصلا بخاطر حجابش از گرفتن جایزه ها و پست و مخقام محروم می شد ..... (41306)
 
كيميا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۱۹:۲۲:۴۹
متأسّفم كه ان قد ابتدايي فكر مي كنيد. به كسي ربطي نداره كي حجاب داره كي نداره و فقط به خودش ربط داره، از اسلام فقط شعار درباره حجابشو ياد گرفتيد. (42422)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۵-۲۵ ۱۴:۵۱:۰۶
خيلي باعث افتخار ايرانياست. (40798)
 
احمدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۵-۲۵ ۱۷:۴۸:۴۸
متاسفم که فقط به حجاب و این موضوعات فکر می کنید با ارزش ترین دانشجویای ما را بردن، هنوز دارید به یه سری مسائل مسخرعه فکر می کنید.
افسوس که صفحه اول دانشگاه استنفورد به یک ایرانی تعلق داره و کسی از این موضوع خبر نداره. حتما به وب سایت دانشگاه استنفورد سر بزنید
بله ما مریم میرزاخانی را فرستادمک ته دره در جاده اهواز تهران و امریکایی ها این جواهر را به بالاترین جایگاه ارزشی رسوندن.
حاشا به غیرت ایرانی (40814)
 
کوثر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۸:۴۶:۱۰
واقعا با نظرتون موافقم چه بسا ممکن بود همون نوابغی که بخاطر سهل انگاری یه راننده ، کشته شدند ، امروز کار های خیلی بزرگی بکنند حتی بزرگتر از کارهای پروفسور میرزاخانی ...
ما قدر نابغه های سرزمینمونو نمیدونیم !!!!! (41307)
 
بینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۵-۲۶ ۱۱:۰۲:۵۰
سلام. با همه ی اینها ، مریم میرزاخانی به نظر میآید که "مادر" خود و "مام" وطن را کاملا فراموش کرده است. دریغ از یک مصاحبه و نقل قول از خانواده و کشورش. دریغ از یک حمایت بسان هم دانشگاهی های نابغه اش از موضوعی اجتماعی در وطنش. حتی نخواسته است بگوید که خبرگزاری ها او را "ایرانی" بنامند و نه "ایرانی-آمریکایی"! شما میتوانید رد بایکوت خانوادگی او را ببینید. و البته دلیل آن را رصد کنید. اما هیچ رسانه ی ذوق زده ای تاکنون به این مهم دست نزده است؟ دارد میشود تابو این افشا شدن. (40849)
 
غ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۱۱ ۱۸:۳۱:۳۴
فکر میکنم شما عکسی که پروفسور مریم میرزای رو در کنار مادر وپدرش در اصفهان نشون میدهد .برای مدال فیلد ندید و مصاحبه هاشون که تاکید داره رو فرزانگان نخوندی. (41523)
 
نازنين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۰۵ ۰۷:۰۱:۱۲
حالا چرا موهاشو اينجورى زده ؟ حجاب واس چى بزاره ميگين حجابش كو. اين همه خوبى داره شما گير دادين به اون يه ايراد؟ اونم مشكل نيس سليقه اى دلش نميخاد حجاب داشته باشه. (41262)
 
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۱۴ ۲۰:۵۲:۳۴
به حجابش چکار داری به محتویات مغزش فکر که چه نابغه ای است در ضمن ابجی هم خواهرت است. (41666)
 
nine
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۱۰ ۲۰:۱۱:۳۷
میشود با پروفسور میرزاخانی ارتباط اینترنتی داشت؟چگونه؟لطفا به من ایمیل بزنید. (44122)
 
فدایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۲۲:۱۳:۲۵
اگه آدم همه علم های دنیا رو هم داشته باشه اما حجاب نداشته باشه یعنی به دین واعتقادش پشت کرده پس به درد لای جرز دیوار هم نمی خوره.عالمتر از فاطمه زهرا (س) که نیست. (48719)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۲-۱۷ ۰۹:۱۹:۵۳
برو بابا. با اون تفکر مسخرت. واقعا واسه ادمایه عقب مونده ای مثل شما متاسفم.کاش یکمم به علم و ارزش دما فکر کنید . اینقدر از ظاهرشون دربارشون قضاوت نکنید (51292)
 
مهدل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۳-۰۵ ۲۲:۳۸:۲۹
پرفسور مریم میرزاخانی ایرانی و فارس نژاد است دکتر فرانکلین لویس مریم شناس بزرگ از دانشگاه شیکاگو و دیگر مریم شناسان جهان مانند آن ماری شیمل و جان رنارد، تبار مریم را Persian خوانده اند. در ضمن یک کتابی هست به نام “مناقب العارفین” نوشته شاگرد پرفسور مریم میرزاخانی که در آن تبار و زادگاه پدر مریم نوشته شده است، پرفسور سمیعی هم نیازی به بحث ندارد و همه جهان می دانند که پرفسور سمیعی از رشت بود و فارس نژاد بود (52165)
 

شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!