معاون طب سنتی وزیر بهداشت:
پزشکان داوطلب ارائه خدمات طب سنتی امسال باید در آزمون ملی شرکت کنند
کد مطلب: 26833
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۵
 
محمود خدادوست در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: برای ساماندهی خدمات طب سنتی در کشور یک برنامه چهارساله در وزارت بهداشت تدوین شده است که بر اساس آن هم در حوزه ساماندهی خدمات و هم هدایت پژوهش های حوزه طب سنتی برنامه داریم.
وی گفت: بر اساس این برنامه آموزش‌های طب سنتی برای سطوح مختلف از بهورزی، کارشناسی، پزشکی عمومی و پزشکی تخصصی تعریف شده است که بر اساس رویکردهای مختلف این آموزشها طراحی شده است و هر کدام از این سطوح فقط در یک محدوده مشخص می‌توانند فعالیت کنند.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت افزود: در حوزه خدمات طب سنتی طبیعتاً اکنون عده زیادی از پزشکان کشور فعالیت دارند و خدمات طب سنتی را ارائه می‌کنند اما متأسفانه این خدمات ضابطه‌مند نیست و باید ساماندهی شود.
وی گفت: پزشکانی که در حوزه طب سنتی فعالیت می‌کنند آموزشهای واحدی ندیده‌اند و در مورد سطح اطلاعات آنها اطلاع کافی نداریم ضمن اینکه چون تا به حال این افراد در جایی ثبت نشده و مجوزی نگرفته‌اند، آمار و اطلاعات درستی از آنها نداریم. خدادوست افزود: با توجه به این مسئله قرار است که آزمون ملی برای اخذ مجوز فعالیت در عرصه طب سنتی در کشور برگزار شود و همه داوطلبان این عرصه باید در آزمونی که امسال برگزار می‌شود،شرکت کنند و در صورتی قبولی مجوز بگیرند.

وی گفت: این آزمون قطعاً امسال برگزار می‌شود. طی ۴ ماه آینده منابع این آزمون اعلام خواهد شد و بعد از آن تا پایان امسال آزمون ملی صدور مجوز طب سنتی برگزار می‌شود.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت افزود: این آزمون و منابع آن با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی با معاونت طب سنتی در حال تدوین و طراحی است. وی گفت: بعد از برگزاری این ‌آزمون دانشگاههای علوم پزشکی و بخش نظارت بر درمان آنها می‌توانند به افرادی که مجوز ارائه خدمات طب سنتی را ندارند، برخورد قانونی کنند.
خدادوست افزود: به جز پزشکان افراد غیر پزشکی نیز هستند که خدمات طب سنتی ارائه می‌کنند، بعضی از آنها افراد تجربی هستند و اطلاعات خوبی هم دارند اما طبق قانون فقط پزشکانی که مجوز خدمات طب سنتی دارند می‌توانند این خدمات را ارائه کنند و بقیه باید زیرنظر و در کنار پزشکان دارای مجوز فعالیت کنند.
کلمات کليدی: پزشكان،طب سنتی،آزمون ملی
Share/Save/Bookmark
 
 


سوگند به روز وقتیکه نور می گیرد و به شب وقتیکه آرام می گیرد؛ من نه تو را رها کرده ام و نه با تو دشمنی کرده ام. (سوره ضحی 1-2)